Najprv bola v hre komisia pre rovnosť mužov a žien, nakoniec v českom Senáte, hornej komore parlamentu, vznikol podvýbor pro rodinu. Na svojom prvom zasadnutí o dva týždne má na programe jediný dôležitý bod - chce navrhnúť cenu Senátu za vernosť pre manželské páry.

Cena za vernosť sa týka len zväzku mužov a žien 

S nápadom prišla senátorka Jitka Chalánková (nezávislá), ktorá podvýboru predsedá. „Myšlienka je oceniť manželské páry za desaťročia súžitia, ukázať krásu manželského zväzku,“ cituje Chalánková portál seznamzpravy.cz.

Nie je zatiaľ jasné, ako sa budú páry na cenu vyberať a ako sa bude vernosť overovať. Jasné naopak je, že sa nebude týkať dlhoročných registrovaných partnerov. „Tak týmto smerom myšlienka určite nešla,” komentovala Chalánková.

Kovářová: Do tradičnej rodiny kdekto kope

Nápad presadzuje aj senátorka Daniela Kovářová, ktorá je známa podporou ústavnej definície manželstva ako zväzku muža a ženy. „V čase, keď do rodiny kdekto kope a adoruje naopak všelijaké výstrelky, je veľmi dôležité, keď oficiálny štátny orgán podporí tých, vďaka ktorým je svet ešte trochu normálny,“ dodala senátorka.

Navrhuje oceniť manželstvá podľa dĺžky.  „Ide o ocenenie manželov, ktorí môžu ísť ostatným príkladom: zlatou, striebornou a bronzovou plaketou Za vernosť pre manželské páry, ktoré spolu vydržali 70, 60 a 50 rokov. Podvýbor slávnostne vybrané dvojice ocení a zverejnení spolu s ich životnými príbehmi,“ uviedla Kovářová.

České médiá sa aj v súvislosti s teroristickým útokom na Zámockej ulici v Bratislave pýtali, či takáto cena nebude rozdeľovať spoločnosť. “Myslím si, že teraz už sme sa dostali ďaleko od návrhu tej našej ceny. O týchto veciach sme vôbec neuvažovali,” odpovedala Českému rozhlasu Daniela Kovářová.