Český exposlanec Dominik Feri je vinný vo všetkých bodoch obžaloby. Súd ho neprávomocne odsúdil na tri roky za dve znásilnenia jeden pokus. Zároveň musí uhradiť poškodeným nemajetkovú ujmu vo výške 300-tisíc, 150-tisíc a 60-tisíc českých korún, spolu vyše 20-tisíc eur.

Trest si má odpykať vo väznici s ostrahou. Verdikt nie je právoplatný.

Exposlanec sa proti rozsudku na mieste odvolal, o prípade tak bude rozhodovať Mestský súd v Prahe. "Samozrejme som sklamaný," komentoval rozsudok Feri podľa ČT24. Vo výpovediach poškodených bolo podľa neho veľa rozporov. 

"Ak sa súd v situácii tvrdenie proti tvrdeniu rozhodol takto, tak veríme v to, že odvolací súd k našim dôkazným návrhom prihliadne," dodal

Exposlanec Feri je vinný

"Súd vzal za preukázané, že sa obžalovaný sexuálneho násilia dopustil proti všetkým trom poškodeným," povedala podľa českých médií predsedníčka súdneho senátu Lenka Hájková.

Dva z Feriho činov majú charakter zvlášť závažného zločinu. Jeho obeťami sú mladé ženy s vysokým potenciálom do budúcnosti, u ktorých došlo k zníženiu kvality života, povedala Hájková.

„Dopustil sa toho ako mladý politik, ktorého dotyčné obdivovali, vzhliadali k nemu a mali k nemu dôveru. Absentuje jeho ospravedlnenie,“ dodala. Feri od začiatku svoju vinu odmieta.

Dve znásilnenia a jeden pokus

Prvého znásilnenia sa Feri podľa rozsudku dopustil v noci z 24. na 25. marca 2016 vo svojom byte v pražskej štvrti Žižkov. Vtedy sedemnásťročné dievča sa jeho intímnostiam postavilo slovne na odpor. Lenže potom stratila vedomie po tom, čo jej dal Feri napiť.

Podľa obžaloby ten istý rok v noci zo 7. na 8. novembra ublížil vo svojom byte ďalšiemu dievčaťu. Povalil ju na posteľ, kde sa jej zmocnil napriek jej opakovanému nesúhlasu, a mal s ňou sex. Obžaloba uvádza, ako bola žena v dôsledku šoku paralyzovaná a nezmohla sa viac ako na slovný odpor.

Poslednou obeťou bola podľa žalobkyne mladá žena, ktorá chcela u Feriho pracovať ako poslanecká stážistka. Bolo to 28. februára 2018. V kuchynke blízko svojej kancelárie ju mal päť minút proti jej vôli ošahávať, bozkávať a snažiť sa ísť dotknúť na intímnych miestach. Dievčine sa podarilo utiecť, ale Feri ju prenasledoval do výťahu, kde na ňu opäť vyvíjal nátlak. Nakoniec ju nechal odísť.

Dominik Feri vstúpil do Poslaneckej snemovne českého parlamentu v roku 2017 ako najmladší poslanec v histórii krajiny. Medzi rokmi 2015 až 2021 bol členom TOP 09, v roku 2021 aj podpredsedom jej poslaneckého klubu.

Po zverejnení článku českých portálov Deník N a A2larm v máji 2021 rezignoval na poslanecký mandát v súvislosti s obvinením zo sexuálneho obťažovania. Žien, ktoré opisovali svoje skúsenosti s nevhodným správaním vtedajšieho politika bolo viac, pred súd sa dostali tri prípady. 

Česká expertka na rodovú rovnosť Barbara Havelková, ktorá pôsobí na Lincoln College a učí na právnickej fakulte univerzity v Oxforde, označila prípad Feriho za potencionálny #MeToo moment.

"Je to príležitosť zamyslieť sa nad všetkými mechanizmami, kvôli ktorým ženy veci nehlásia (reakcie mnohých na sociálnych sieťach sú výbornou prípadovou štúdiou - znevažovanie, spochybňovanie, Feriho pôvodná reakcia, že ich bude žalovať atď," uviedla v rozhovore pre Ženy v meste.