Známy český novinár, komentátor a moderátor oceňovaného podcastu Angličan Jiři Hošek dostal výpoveď po tom, čo sa potvrdilo, že sexuálne obťažoval kolegyne v redakcii. Hošek, ktorý naposledy pracoval ako zástupca šéfredaktora známeho portálu Seznam Zprávy, dostal výpoveď.

"Vedenie redakcie Seznam Zprávy sa rozhodlo okamžite ukončiť pracovný pomer s autorom podcastu Angličan a reportérom Jiřím Hoškom. Dôvodom jeho odchodu bolo hrubé porušenie pracovnej disciplíny, "oznámila podľa českých médií hovorkyňa redakcie Aneta Kapuciánová.

Hošek opakovane obťažoval kolegyne

Ako predtým uviedol český portál iDnes.cz tri zdroje, ktoré si želali zostať v anonymite, potvrdili, že Hošek opakovane obťažoval kolegyne. "Napríklad posielal nevyžiadané fotky svojho prirodzenia," povedala jedna z jeho bývalých kolegýň.

V redakcii sa niekoľko žien na Hoškovo správanie opakovane sťažovalo. "V redakcii o tom vedelo veľa ľudí, nikto s tým nič nerobil. Pokusy o riešenie stroskotali rýchlo, takže sme len mohli sedieť a čakať, kedy nejaká fotka alebo správa príde niekomu ďalšiemu," povedala pre iDNES.cz v reakcii na prepustenie Hoška jedna z ďalších žien, ktorá s ním pracovala.

Hošek sa po prepustení kolegyniam ospravedlnil. "To, čo sa stalo, úprimne ľutujem. Chcem sa všetkým kolegyniam, ktorých som sa svojím nevhodným správaním dotkol, ospravedlniť. Moje konanie bolo neprípustné a rozhodol som sa ho riešiť s odbornou pomocou."

Sexuálne obťažovanie a muži vo funkciách 

Jiří Hošek (45) je známy novinár a komentátor, ktorý sa venuje zahraničnému spravodajstvu a športu. Bol zástupcom šéfredaktora Seznam Zprávy a tiež vedúcim zahraničnej rubriky. Predtým Bol spravodajcom Českého rozhlasu v Berlíne a potom v Londýne. Napísal dve knihy, získal tri novinárske ceny. Je ženatý a má dve deti.

Podľa výskumu českého ministerstva práce a sociálnych vecí z roku 2005 sa so sexuálnym obťažovaním na pracovisku stretlo 28 percent žien a 22 percent mužov. Najčastejšími formami sú podľa správy verbálne útoky na osobný život, sexuálne narážky, vtipy a poznámky. "Alarmujúce je fakt, že v 15 až 23 percentách prípadov sú iniciátormi tohto správania nadriadení muži," konštatuje správa, z ktorej citoval iDnes.cz.