Tak si zhrňme minulý týždeň – otvorene sa začalo hovoriť o zákaze interrupcií, z ministerstva práce odchádza Oľga Pietruchová, KBS sa snaží vymazať rodovú rovnosť z nášho slovníka a minister im v tom pomáha, a moderátor Do kríža Jaroslav Daniška pre Denník N vysvetľoval, že zosmiešňovanie a presadzovanie vlastných názorov na interrupcie vo verejnoprávnej televízii je podľa neho moderovanie.

Ako by to bolo včera, keď mi ľudia nadávali, prečo sa pri každých voľbách pýtame na interrupcie. Obzvlášť to hnevalo liberálov pri Zuzane Čaputovej. Mali pocit, že jej prehráme voľby. Z toho nás, mimochodom, ľudia obviňujú často – nepýtajte sa tamto a hento, aby ste nepoškodili kandidátovi XY.

Je to v skutku nepochopenie novinárskej práce – my totiž nepomáhame ani neškodíme kandidátom. My si robíme svoju prácu. Vždy som na to odpovedala, že pri kandidátoch je podľa mňa dôležité poznať ich hodnotový svet, rozmýšľanie, nie iba pri voľbe generálneho prokurátora, ale aj pri náročnejších kultúrno-etických otázkach.

Zaujíma ma, čo si myslia o násilí na ženách. Nedávno odhalil lepšie svoj mentálny svet aj nový predseda Najvyššieho súdu, ktorý whistleblowing prirovnal k udavačstvu. Vždy sa pýtam aj na vylúčené komunity – mimochodom, ako by to bolo včera, keď Robert Mistrík v diskusii so Zuzanou Čaputovou nevedel odpovedať na otázky o vylúčených komunitách.

Nestačí sa pýtať na zákony a koalíciu. Je dôležité poznať kandidátov, vedieť ako sa zachovajú v rôznych situáciách, aby ste sa vy voliči mohli slobodne rozhodnúť. Zmätok voličov už iba dokresľuje fikcia časopisu Plus 7 dní s názvom „Odhlasované: V uliciach slovenských miest bude hliadkovať náboženská polícia“, ktorú čitatelia nepochopili a očakávajú, že poslanec Kuffa bude naozaj na uliciach ľuďom dohovárať a že im hrozí pár výchovných rán palicou.

Poslankyňa Záborská zatiaľ začala aspoň trocha upokojovať verejnosť a cúva zo svojich vyjadrení s kolegom Vašečkom. Úplný zákaz interrupcií ako v Poľsku vraj nechcú, chcú len pomôcť ženám nejakým miernejším zákonom.

Ale pripomeňme len krátko – Michal Havran je stále obvinený za komentár o kňazovi Kuffovi. Parlament neprijal správu ombudsmanky Patakyovej. A KBS má k zákonom rôzne pripomienky – niekedy dobré a niekedy nie úplne dobré. Prijímať ich plošne, lebo sú to biskupi, to už sa tiež asi hádam prieči aj Ústave a sekulárnemu štátu.

Počúvala som dnes podcast o Poľsku. Predseda vládnej strany Jaroslaw Kaczynski išiel na cintorín počas korony, lebo si to vybavil. Ostatní museli, samozrejme, byť doma v karanténe. Známy spevák o ňom nahral slušnú, no posmešnú pesničku, ktorá vyhrala v hitparáde vo verejnoprávnom rozhlase Trojka. Náhle zmizla, niektorých vyhodili, niektorí na protest podali výpovede.

V Poľsku si vo verejnoprávnom médiu nemôžete robiť ani žarty z trápneho papalášstva. Pamätajte na to pri ďalšej debate Do kríža, pri novom komentári Havrana, aj pri tom, keď vám budú tvrdiť, že z politikov sa nemôžete smiať pre ich staršie videá.

Aby sme sa o pár mesiacov nezobudili a neboli prekvapení.