Presadila sa medzi 5000 nadanými deťmi vo veku od 8 do 16 rokov. Iba 15-ročná Gitanjali Rao z amerického Colorada sa stala Dieťaťom roka. Cenu prvý raz vyhlásil časopis Time, ktorý od roku 1927 vyberá prestížnu Osobnosť roka.

Gitanjali Rao objavila detektor olova vo vode

“Keď som mala desať rokov, povedala som rodičom, že by som chcela skúmať systém senzorov uhlíkových nanotrubíc. Moja mama odpovedala iba: Čože?,” povedala Gitanjali v rozhovore, ktorý s ňou pre časopis Time viedla herečka Angelina Jolie. Rodičia Gitanjali sú inžinieri, ktorí vyštudovali prestížny technologický inštitút MIT. Na webe inštitútu sa Gitanjali dozvedela ako uhlíkové nanotrubice fungujú a to viedlo k jej veľkému objavu. 

🛒  [Teleskop pre vnímavé deti môžete pohodlne kúpiť online -  kliknite tu]

Prvá držiteľka titulu Dieťa roka objavila technológiu, ktorá dokáže rozpoznať olovo v pitnej vode. Gitanjali už ako 9-ročná videla reportáž z michinganského mesta Flint, kde bojovali s kontaminovanou vodou. Vyvinula preto prístroj Tethys, ktorý dokáže jednoducho odhaliť častice olova z vody práve na základe senzorov uhlíkových nanotrubíc. Tie vedia poslať informáciu cez bluetooth.

Aplikácia proti kyberšikane 

To nie je všetko. Gitanjali Rao vymyslela aj aplikáciu Kindly, ktorá dokáže rozoznať kyberšikanu. Aplikácia rozpoznáva slová, ktoré sa často spájajú s kyberšikanou. Užívateľ sa tak môže rozhodnúť, či to čo napísal, chce aj zverejniť. “Ako tínedžer viem, že často vypúšťame veci rýchlo von, aplikácia ti dáva čas, aby si si to rozmyslel,” vysvetlila Gitanjali Rao.

Nadaná tínedžerka okrem toho prepája mladých vedcov a vedkyne, aby spolu riešili problémy. Búra tak stereotypné predstavy o vedcoch.

“Nevyzerám ako typický vedec,” povedala 15-ročná tínedžerka.”V televízii vidím len starších, väčšinou bielych mužov ako vedcov. Je to zvláštne, skoro ako keby mali ľudia určené úlohy podľa svojho pohlavia, veku alebo farby pleti,”” hovorí s tým, že to chce zmeniť. “Moje posolstvo je: Keď to dokážem ja, dokážete to aj vy, každý to dokáže,” hovorí.   

Gitanjali Rao vekom prekonala aj doteraz najmladšiu držiteľku titulu Osobnosť roka. Tou sa minulý rok stala 16-ročná ekologická aktivistka Greta Thunberg. Tento rok vyhlási časopis Time Osobnosť roka budúci týždeň.