Pomalá móda, pomalé nákupy, pomalé vychutnávanie, pomalý život. Presýtení rýchlym konzumom, horiacimi termínmi, pod ťarchou očakávaní okolia a stresu zo zlyhania sa v poslednom období čoraz viac z nás snaží spomaliť. Nájsť vnútorný balans, vyčistiť si hlavu, upratať si v živote. A tak to má byť!

Toto všetko máme navyše po ruke, dá sa to nájsť v prírode – aj v tom vašom súkromnom kúsku, v záhrade. Pokojnej, uvoľnenej, takej, ktorá si ide svojim vlastným tempom, bez diára a pripomienok v mobile. Vytvorte si s nami kúsok nedotknuteľného pokoja.

Ako na to vám poradí Linda Povolná, interiérová dizajnérka a Creative Hunter z Bonami, e-shopu s dizajnovými vychytávkami do domácnosti. 

(NE)DOKONALÁ DOKONALOSŤ

„Najnovšie trendy v záhradnom nábytku som mala možnosť vidieť ešte pred začiatkom sezóny na veľtrhu spoga+gafa v nemeckom Kolíne. Všetko prevalcovali textilné materiály, ktoré doslova lákajú na relax – stoličky či pohovky akoby vypletané ľanom, alebo výplety ratanom pripomínajúce „nedokonalé“ vŕbové prútie... Pre niekoho to môže pôsobiť „hrubo“, no vôbec to tak nie je. Stačí už len pohodlný vankúš a je to,“ radí Linda. 

Foto - Bonami

Tip dizajnérky: „Okrem samotného dizajnu ma zaujali materiály. Všetko nové je technicky zdokonalené, veľmi dobre odoláva poveternostným podmienkam, je pripravené na výkyvy počasia aj opotrebovanie. Záhradný nábytok vám môže slúžiť naozaj celé roky – a to je obrovský pokrok aj v zodpovednosti za budúce generácie.“

🛒  [Originálne toaletné stolíky v štýle vintage a provence - kliknite tu:]

NASTAVTE SI LIMITY SPRÁVNE

Je úplne prirodzené, že si nábytok do interiéru či záhrady vyberáme podľa svojich finančných možností. „V tomto smere mám jednu zlatú radu – nepodliehajte zbrklo módnym trendom. Zvoľte si niečo nadčasové, niečo, čo vás hneď ďalšiu sezónu neomrzí,“ zdôrazňuje Linda. Určite investujte do kvalitného nábytku z kvalitného materiálu. Tak máte zaručenú odolnosť voči poveternostným vplyvom, farebnú stálosť, nadčasovosť a komfort bez kompromisov. Ten je predsa najdôležitejší.“ 

Tip dizajnérky: Nezabudnite na celkový štýl interiéru domu či bytu – v tomto prípade aj záhrady a terasy. Nábytok by mal so štýlom ladiť, mal by zapadať, jednoducho doplniť koncept do harmonického celku.

Foto - Bonami

VONKU JE VNÚTRI A NAOPAK

Zotrite rozdiely medzi exteriérom a interiérom. Premeňte záhradu na druhú obývačku. Nezabudnite na doplnky, ktoré sa zaslúžia o vysnívané pohodlie. O také, vďaka ktorému budete vonku tráviť celé leto. Tie, ktoré vám zaručia dlhé letné večery pod hviezdami, víkendové grilovačky s kamarátmi, západy slnka len s Ním/ s Ňou. „Veľmi populárne sú v ostatnom období exteriérové koberce. Tiež by vám nemali chýbať drobnosti, ktoré dotvoria pohodlné posedenie – odkladacie stolíky, lampy, vankúše, deky...“

KÚTIK POKOJA

Nepotrebujete obrovskú záhradu. Postačí vám aj kúsok miesta na terase alebo dokonca i na balkóne. „Na vytvorenie príjemnej atmosféry potrebujete toho v podstate veľmi málo – lampáš so sviečkami, aromatické rastliny v krásnych kvetináčoch, zopár mäkučkých textílií, aby sa vám sedelo či ležalo čo najpohodlnejšie,“ radí Linda. „Jednému môjmu klientovi, ktorý, vo voľnom čase praktizoval jogu a meditáciu, atmosféru dokonale dotvorila soška kľačiaceho Budhu,“ dodáva. 

 

ČO EŠTE DOTVORÍ ATMOSFERU DOKONALEJ POHODY?

Foto - Bonami

• Hudba aj vonku - minireproduktor na nabíjanie vhodný aj do exteriéru je skvelá technologická vychytávka. Ak nemáte to šťastie a v záhrade namiesto spevu vtákov počujete autá z neďalekej križovatky, upokojujúca hudba to vyrieši.

Ohnisko - nič nezútulní priestor tak ako praskajúce drevo a sálavé teplo.

• Vonkajšia kuchyňa - ak vám to priestor dovolí, zariaďte si letnú kuchyňu, hoci len malú, skromnú. Nič vám už nebude brániť tráviť vonku každú voľnú chvíľku.