Mesto Drážďany pomenovalo v stredu novú ulicu po dánskej transrodovej žene Lili Elbe. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Dánska maliarka a transžena Elbe (1882-1931) bola jednou z prvých osôb, ktorá podstúpila operatívnu zmenu pohlavia. Pri narodení jej určili mužské pohlavie.

Priekopníčka v boji za rovnosť queer ľudí

Toto symbolické gesto je poctou "priekopníčke v boji za uznanie a rovnosť queer komunity", uviedol primátor mesta Dirk Hilbert počas slávnostného odhalenia tabuľky s názvom ulice. Na 17. mája pripadol Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.

Jej príbeh zachytil film "Dánske dievča" 

Počas umeleckej kariéry používala väčšinou svoje mužské meno Einar Wegener. Túžbu byť ženou v sebe objavil počas pózovania svojej (neskôr bývalej) manželke Gerde Gottliebovej, ktorá bola tiež maliarkou. Operácie podstúpil medzi rokmi 1930 a 1931 v Berlíne a v Drážďanoch. "Premena" na umelkyňu Lili Elbe sa stala senzáciou a považovali ju za "neuveriteľný príbeh", povedal primátor Hilbert.

Elbe zomrela na komplikácie po operácii a je pochovaná v Drážďanoch. Jej príbeh je zachytený vo filme "Dánske dievča" režiséra Toma Hoopera, ktorý mal premiéru na Filmovom festivale v Berlíne v roku 2015.