Živú, odvážnu a rebelskú energiu strieda tento rok všeobímajúci duch, ktorý obohacuje srdce, myseľ i telo. Po karmínovej červenej farbe Viva Magenta z roku 2023 sa farbou roka 2024 stáva Peach Fuzz - zamatovo jemná broskyňa.

Tak ako už vyše 20 rokov, aj tento rok ju vyhlásila spoločnosť Pantone a svojou voľbou ovplyvňuje nielen módu či dizajn, ale aj niektoré priemyselné odvetvia.

Farba roku 2024: Peach Fuzz

Názov odtieňa PANTONE 13–1023 Peach Fuzz sa dá preložiť ako broskyňové páperie alebo chĺpky. Ide o teplý odtieň, ktorý prináša pocit láskavosti a nehy a asociuje pocity zdieľania, komunity a spolupráce. Má pôsobiť jemne a vzbudzovať túžbu po spolupatričnosti s ostatnými.

Farba sa nachádza niekde medzi ružovou a oranžovou a podľa Laurie Pressman, viceprezidentky Pantone Color Institute, ponúka ľuďom priestor byť, cítiť, liečiť sa a prekvitať.

Peach Fuzz je vizuálne pútavá farba, ktorá láka k dotyku, čo môžu využiť i výrobcovia produktov pre domácnosť, ako sú deky alebo vankúše a pri oblečení.

Podľa odborníkov z Pantone bude táto farba obľúbená aj na svadbách a v kvetinových aranžmánoch. Laurie Pressman ďalej uvádza, že v dnešnej dobe zmätku v mnohých aspektoch našich životov stále silnie naša potreba starostlivosti, empatie a súcitu rovnako ako naše predstavy o mierumilovnejšej budúcnosti.

Pripomína, že dôležitou súčasťou plnohodnotného života je mať dobré zdravie, vytrvalosť a silu užívať si ho.  Ľudia sa tak viac zameriavajú na mentálnu aj fyzickú pohodu a chcú viac času tráviť s priateľmi a rodinou alebo si nájsť čas len pre seba.

“Farba tohto roku má ľahký svieži nádych, je veľmi optimistická a rozjasňuje. Nehodí sa však všetkým,” hovorí pre Ženy v meste majiteľka módneho salónu Eleganta Katka Cenigová. Hovorí, že farba tohto roka viac pristane tmavšej ako svetlejšej farbe pokožky a to platí hlavne pre spoločenské šaty. Pre letné šaty je to vhodnejšia farba.

“Veľmi pekne však vyznejú doplnky vo farbe Peach Fuzz - kabelky, topánky a opasky, ktoré sa hodia pre každú ženu,” dodáva Katka Cenigová.

Farba roku 2024 a jej využitie

Tim Nelson v článku na serveri Architectural Digest uvádza, že na prvý pohľad sa môže táto farba roka podľa Pantone zdať v rozpore s vlnou odtieňov modrej a zelenej, ktoré zdôrazňujú iné značky vo svojich predpovediach trendov na rok 2024. Peach Fuzz však môže v skutočnosti tieto farby pozdvihnúť tým, že s nimi vytvoria pocit harmónie.

Portrétová fotografka Anastasiya Shtanakova na blogu Skylum opisuje, že všestrannosť odtieňa Peach Fuzz je v jeho schopnosti dopĺňať rôzne farby. Krásne sa podľa nej kombinuje s jemnými a hlbokými odtieňmi modrej a ponúka nekonečné možnosti kreatívnych kombinácií.

Farbu Peach Fuzz možno zakomponovať aj do marketingu: použiť túto farbu v rámci tlačených materiálov. Podľa Pantone bude tento odtieň vyzerať dobre ako v bežnom, tak v digitálnom svete s tým, že môže byť využitý napríklad na obaly potravín alebo nápojov, ale aj na kozmetiku alebo doplnky. V interiéroch domovov sa bude hodiť na dotvorenie príjemnej atmosféry.