Videla som už politikov v rôznych polohách. Aj ožratých, aj vulgárnych, rozgajdaných, v športovom, v slušnom. V starom ošarpanom saku, aj v špičkovom obleku, ktorý stojí viac ako moja mesačná výplata.

Videla som ich oholených, s mastnými vlasmi, so strniskom po žúre, po opici. Niektorí sú naozaj tuční, niektorí na sebe makajú a fotia sa potom od pol pása nahí.

Trhá to rekordy predávanosti Nového času, aj instagramových postov. Jeden kosí bez trička, druhý sa kúpe každý deň so psom v Dunaji.

Niektorí sú už šediví, niektorí si farbia vlasy. Kým neprišiel premiér Matovič v teniskách na protokolárne stretnutie, nepamätám si, že by niekto kritizoval oblečenie mužov v politike.

Naopak, prezidentka Čaputová si vypočula, že má nedofarbené konce a šediny, každý skrčený lem na šatách si vyslúži aspoň tri články v bulvári a oba naše najčítanejšie plátky pravidelne robia módnu políciu poslankýň v parlamente.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maily bez reklamy?

 
A zatiaľ čo by si človek povedal, že je to naša provinčná slovenská malosť, fínska premiérka Sanna Marin, ktorá sa nechala nafotiť pre módny časopis s lokálnymi fínskymi šperkami v saku bez podprsenky.
 
Žiadny nabúchaný dekolt sa nekoná, decentná normálna fotografia. Toľko pobúrenia. Kam sa hrabú ožrani v parlamente, naozaj. Kúsok ženskej kože, aké neslušné! 
 
 
Lenže nenechajte sa pomýliť - je úplne jedno, či máte hlboký výstrih bez podprsenky. Inokedy zas bude príliš mužská (ako Merkel), potom si dá len nohavice a chcelo by to viac ženskosti. Nabudúce bude mať nevhodne učesané vlasy a nepekný make-up. Potom zas iná bude mať farbu, ktorá sa jej nehodí k pleti.
 
Po pôrode bude tučná, pred pôrodom zas vychudnutá. Jedna je vulgárna, druhá príliš konzervatívna. A usmieva sa vôbec dostatočne? Nie je príliš smutná?  Neexistuje spôsob ako uspokojiť médiá a kritiku od spiatočníkov. Čokoľvek by si 34-ročná premiérka obliekla, vyslúži si stovky idiotských komentárov.
 
Robíme to pritom aj my ženy - neustále skúmame to, ktorá ako vyzerá. Či sa má maľovať alebo sa nelíči zasa príliš. Komentujeme ktorá sa ako neupravila, aké si mala dať topánky.
 
Na mužoch? Tam je nám to jedno. Že má na kravate dnešný obed? Lupiny z mastných vlasov popadaná na saku? Trčí mu brucho z krátkej košele? Nevadí! Muži predsa prišli do politiky ROBIŤ POLITIKU. Ženy vnímame ešte stále ako okrasu. 
 
 
Taký Putin sa fotí polonahý na koni. Poburuje to niekoho? Carl Gustaf Emil Mannerheim, fínsky politik a diplomat, sa odfotil holý (!) na koni (ani googliť nemusíte, vkusné to nie je). Kanadský premiér Trudeau? Ten má toľko fotiek bez trička, že Pamela Anderson sa môže porovnávať. 
 
 
O 20 rokov budú na nás naše deti pozerať ako na stredovekých ľudí. Verím, že táto debata, aj tieto stĺpčeky budú tak hlúpe, že ďalšia generácia už nebude rozumieť čo sme riešili. Presne ako si my nevieme predstaviť diskusiu, či majú mať ženy volebné právo, budú na nás pozerať ako keby sme došli z Marsu.
 
Ale dnes, bohužiaľ, ešte túto debatu viesť musíme - političky nemusia spĺňať naše šialené špeciálne nároky. A ak ich chceme od nich vyžadovať, musíme začať písať články o mastných vlasocha opitých oplzlých poslancoch. Inak to bude opäť len starý dobrý sexizmus.