Poslanci a poslankyne dnes schválili novelu zákona o dani z príjmov, ktorá rieši aj firemné škôlky a jasle. Na základe nej si budú zamestnávatelia môcť uplatniť náklady súvisiace s prevádzkou vlastných škôlok a jaslí za daňové výdavky.

Odhlasovali náklady na firemné škôlky 

“Verím, že tento krok motivuje zamestnávateľov, aby takéto zariadenia pre deti svojich zamestnancov zakladali. Z vlastnej skúsenosti viem, že skĺbiť pracovný a súkromný život rodiča je veľmi náročné. Som rada, že aj takýmito malými krokmi vieme prispieť k tomu, aby sme situáciu pracujúcim rodičom uľahčili. Ďakujem všetkým kolegom, ktorí tento návrh podporili,” uviedla poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá návrh podala spolu s Tomášom Lehotským, Máriou Kolíkovou, Mariánom Viskupičom a Vladimírom Ledeckým.

Za novelu zákona o dani z príjmov hlasovalo 129 zo 132 prítomných poslancov. Okruh uznateľných daňových výdavkov sa tým rozšíri o výdavky na prevádzku vlastných materských škôl a zariadení starostlivosti o deti do troch rokov.

Účinnosť od 15. marca 2023

Návrh podali poslanci za SaS. Odôvodňovali ho snahou motivovať súkromný sektor na vytváranie podnikových materských škôl a jaslí z vlastných zdrojov. "V súčasnosti, keď podnikom chýbajú pracovné sily, je ťažké začleniť matky malých detí do pracovného procesu, pretože tieto matky majú problém umiestniť svoje deti do materských škôl a zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa," skonštatovali poslanci v dôvodovej správe k návrhu.

Štát podľa poslancov nemá k dispozícii veľa rýchlo realizovateľných možností riešenia. Zamestnávatelia by podľa nich mohli byť štátom motivovaní zo súkromných zdrojov vytvárať podnikové materské školy a jasle, ak by na to boli daňové nástroje. Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca 2023.