PARÍŽ. Mladá Francúzka, ktorá sa nedávno stala symbolom boja proti sexuálnemu obťažovaniu v uliciach miest, kritizuje novoprijatý zákon sprísňujúci postihy za podobné správanie sa na verejných miestach a v dopravných prostriedkoch. Podľa nej je zákon nedostatočný a nepovedie k potlačeniu tohto rozšíreného javu. Zákon, ktorý trestá sexuálne obťažovanie na verejných miestach, schválili poslanci Národného zhromaždenia v stredu. V utorok ho odobril francúzsky Senát. 

 

Prečítajte si

Herečka Deneuveová sa naozaj mýli

 

Marie Laguerrová sa tiež stala obeťou 

Za ponižujúce, nepriateľské alebo urážlivé poznámky, správanie a konanie na uliciach a verejnej doprave zákon zavádza pokuty vo výške 90-750 eur. Stanovuje aj tresty za stalking. Okrem toho nový právny predpis kvalifikuje pohlavný styk medzi dospelým a dieťaťom mladším ako 15 rokov ako znásilnenie.

Obeť posledného medializovaného prípadu obťažovania na ulici, Marie Laguerrová (22), v rozhovore AP uviedla, že na to, aby tento zákon bol efektívny, by polícia musela byť všade a odhaľovať jeho porušenie. Laguerrová sa domnieva, že "kľúčom k zmene mentality" je výchova.

Parížanka Laguerrová sa koncom minulého týždňa pri návrate stala terčom obťažovania, keď na ňu okoloidúci muž pohvizdoval, gestikuloval a mal nemiestne poznámky. Keď sa slovne ohradila, použijúc vetu "Ta guele!" – v preklade: "Drž hubu!", muž po nej hodil popolník, ktorý schmatol zo stola záhradnej kaviarne, a následne ju udrel do tváre. Ich incident zachytila bezpečnostná kamera. Po tomto útoku sa časť hostí kaviarne útočníkovi postavila - jeden muž si na obranu dokonca vzal aj stoličku. Útočníkovi sa z miesta incidentu podarilo uniknúť.

Majiteľ kaviarne poskytol Laguerrovej záznam incidentu z bezpečnostných kamier. Mladá žena ho následne zverejnila na sociálnych sieťach, kde jej ľudia vyjadrujú solidaritu. Incident vyšetruje polícia.

 

 

#NabonzujSvojePrasa

Aj pod vplyvom tohto incidentu teraz Francúzky na sociálnych sieťach ešte aktívnejšie zdieľajú svoje zážitky - ich príspevky sa objavujú s hashtagom #BalanceTonPorc (NabonzujSvojePrasa).

Vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa snažila presadiť zmeny v zákone sprísňujúcom postihovanie sexuálneho obťažovania na uliciach a v dopravných prostriedkoch aj pod vplyvom hnutia #MeToo, čo bola reakcia na aféru vplyvného amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina. Vo Francúzsku prijatý zákon by mal nadobudnúť platnosť v septembri.