Úradujúci francúzsky prezident Emmanuel Macron by mal podľa prieskumov zvíťaziť v nedeľňajšom druhom, rozhodujúcom kole prezidentských volieb so ziskom 57,6 až 58,2 percenta hlasov. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Macron ako prvý vyhral dvakrát po sebe

Jeho konzervatívna protikandidátka Marine Le Penová získala 41,8 až 42,4 percenta hlasov, píše AFP s odvolaním sa na prieskum pre francúzsku televíziu. Tento výsledok je tesnejší než v druhom kole prezidentských volieb v roku 2017. Macron vtedy nad Le Penovou zvíťazil so ziskom viac než 66 percent hlasov, pripomína AFP.

Ak sa výsledky prieskumov potvrdia, Macron bude prvým prezidentom, ktorý získal druhé volebné obdobie od roku 2002, keď opätovne zvíťazil Jacques Chirac, píše AP. Bude však čeliť národu, ktorý je názorovo rozdelený a takisto sa bude usilovať získať väčšinu kresiel v parlamente v júnových parlamentných voľbách, konštatuje AFP.

Krajne pravicovo orientovaná politička Marine Le Penová označila v nedeľu svoj výsledok v prezidentských voľbách za "brilantné víťazstvo" napriek tomu, že prieskumy predpovedajú víťazstvo jej súpera, úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Le Penová hovorí o brilantnom víťazstve

Le Penová zároveň prisľúbila, že bude pokračovať vo svojej politickej kariére a "nikdy neopustí" Francúzov. "Výsledok predstavuje brilantné víťazstvo," vyhlásila 53-ročná konzervatívna prezidentská kandidátka.

Volebné miestnosti boli otvorené do 19.00 h; vo väčších mestách až do ôsmej hodiny večer. Po 20.00 h sa skončilo moratórium a médiá už môžu publikovať prvé exit polly. Oficiálne výsledky sa očakávajú ešte v nedeľu večer.