Na desiatom poschodí sedí v konferenčnej miestnosti asi 30 stredoškoláčok z gymnázií i z odborných škôl. V pol hodinových intervaloch sa pri nich menia ženy, ktoré reálne pracujú na IT oddeleniach mobilného operátora a opisujú im, čo znamená robiť v oblasti, ktorá sa stále považuje za mužskú doménu. "Muži vás najprv neberú, ale keď zistia, že ovládate svoju prácu, sú niekedy lepšími kolegami ako ženy," hovorí Marcela Svobodová, ktorá pracovala v niekoľkých firmách často ako jediná žena. 

„Akciu Girl´s Day vnímame ako veľmi zmysluplnú kampaň, ktorá nielen upozorňuje na opomínanie IT brandže ženskou populáciou, ale prináša aj praktické ukážky vyvracania týchto mýtov. Preto sa k nej s radosťou každoročne pripájame a organizujeme pre záujemkyne poldeň zaujímavých prednášok a ukážok s trochu iným pohľadom ako je bežné. Považujeme za veľmi dôležité mladým dievčatám ukázať, že IT či telekomunikácie nemusia byt doménou muzov, ako panuje zaužívané klišé, ale naopak," hovorí pre Ženy v meste Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia.

 

 

Ženy v IT výborne doplňajú mužov 

Dievčatám sa na prednáške prihovoril aj šef IT, ktorý je presvedčený, že ženy okrem rovnakých schopností, akými disponujú aj muži, dokážu k riešeniam pristupovať a prispieť inak, čím výborne dopĺňajú svojich mužských kolegov.

"V súčasnosti v našej spoločnosti pôsobia ženy nielen priamo na IT oddelení, ale technické pozície máme aj na oddelení podpory predaja, marketingu, či v oblasti manažmentu sociálnych sietí. Všetci vieme, že diverzita je nepochybne obohacujúca a posúva nás všetkých vpred, už len nájsť spôsob ako búrať niektoré neopodstatnené predsudky. A práve Girl´s day je jedným z nich,“ dodáva Tereza Molnár. 

 


foto - Aj ty v IT

 

Ada Lovelaceová - prvá programátorka

Girl's Day sa oslavuje každý rok štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci. Je to Svetový deň žien v informačno-komunikačných technológiách patrí ženám a dievčatám v IT po celom svete. Už po šiesty rok je usporiadateľom podujatí organizácia Aj Ty v IT. Prepája dievčatá a slovenské firmy, ktoré chcú do svojich tímov viac žien.  

Napokon, prvenstvo v oblasti programátorstva patrí žene. Ada Lovelaceová, anglická matematička a prvá programátorka, sa preslávila detailným popisom fungovania Babbageovho mechanického počítača. Taktiež vytvorila prvý algoritmus spracovateľný počítačom. Predpovedala, že počítače sa v budúcnosti budú používať na riešenie zložitých matematických úloh, komponovanie hudby a kreslenie obrázkov. Na jej počesť pomenovali programátorský jazyk Ada. 

 

 

IT expertky študetnkám

Dlhodobo je však zastúpenie žien v IT nízke. Na to upozorňuje na to Medzinárodná telekomunikačná únia ITU, ktorá  chce tento trend zmeniť a iniciovala oslavy medzinárodného dňa žien v IT sektore. K výzve pridali inštitúcie, organizácie, školy či IT firmy vo vyše 166 krajinách sveta, ktoré otvárajú tento deň svoje brány študentkám stredných škôl. Stredoškoláčky tak majú jedinečnú príležitosť nahliadnuť do sveta IT. Počas dňa plného IT vzdelávania majú mladé ženy príležitosť spoznať svet umelej inteligencie, vyskúšať si 3D skenovanie modelu, alebo programovať robotov. Najväčšou pridanou hodnotou prednášok sú stretnutia s inšpiratívnymi ženami, ktoré v IT sektore pracujú.

 


Foto - Aj ty v IT

 

IT nemusí byť pre ženy strašiakom

Kľúčovou motiváciou akcie je ukázať mladým študentkám svet IT očami žien v daných firmách. Práve ženy vo firmách vedia najlepšie dievčatám ukázať, že IT nemusí byť strašiakom a nemusia sa báť premýšľať nad štúdiom v tomto odbore.

„Chceme, aby dievčatá videli, že takáto práca je veľmi zaujímavá, perspektívna a nie je iba pre mužov. Vďaka tomu, že im svet IT ukazujú práve ženy z daných firiem, chceme v dievčatách podnecovať chuť nebáť sa IT a rozhodnúť sa ísť ho po strednej škole aj študovať,“ hovorí Zuzana Okálová, projektová manažérka Girl’s Day

 

Girl's Day 2019 – viac žien v IT

Bratislava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, ale aj metropola východu Košice i Prešov. Práve v týchto mestách sa konalo viac ako 70 programov pre dievčatá, ktoré podporilo šesťdesiat spoločností, IT firiem či vysokých škôl. „Teší nás, že veľa z dievčat vycestovali do iných miest, aby sa programu zúčastnili. Jedna študentka precestovala napríklad až 400 km do Bratislavy kvôli dňu v IT firme, ktorú si vybrala,” konštatuje Petra Kotuliaková, zakladateľka Aj Ty v IT.   

 


Foto - aj ty v IT

 

Dievčatá čoraz viac zaujíma IT

Každá študentka má svoje priority, niektoré zaujme virtuálna realita, iné zas diskusie s IT expertkami. Záujem o prednášky každým rokov vzrastá. Tento rok sa podarilo organizácií Aj ty v IT vytvoriť spolu s partnermi najväčší počet miest. Rekordných 1200 dievčat tak malo príležitosť spoznať informačno-komunikačné technológie.

„Oproti minulému roku sme kapacitu navýšili o takmer 400 ďalších miest a do zoznamu sme pridali takmer 20 firiem a organizácií viac,“ vysvetľuje Petra Kotuliaková, ktorá sa teší, že tento rok sa k nim pridala prvá banka. „Vďaka domu môžeme odprezentovať ozajstný prienik informatiky do bežného života,“ dopĺňa Kotuliaková.