Aktivistka Greta Thunbergová sa narodila do prominentnej rodiny. Jej matka Malena Ernmanová je svetoznámou opernou speváčkou a otec Svante Thunberg pracuje ako švédsky herec a režisér. Umeniu sa venoval aj jej dedko Olof Thunberg.

Avšak, v Gretinom rodostrome ešte svieti meno významného vedca. Jedným z predkov jej otca bol Svante Arrhenius, ktorý bol nositeľom Nobelovej ceny za chémiu a celý život sa venoval výskumu skleníkového efektu. Rodina si svojho predka tak vážila, že Gretin otec dostal po ňom meno.

Aktivistka Greta Thunbergová, životopis, rodina

Greta bola už ako malá školáčka nesmierne uvedomelá. Keď mala osem rokov, dozvedela sa o problematike globálneho otepľovania a to ju veľmi zasiahlo. Nevedela pochopiť, prečo s tým nikto nič nerobí. Trápilo ju to tak veľmi, že o niekoľko rokov neskôr kvôli tomu trpela depresiami, prestala rozprávať, jesť a aj chodiť do školy. Keďže dievča schudlo desať kíl, rodičia boli zdrvení. Dcéru vláčili do lekároch.

 

Greta Thunberg sk

Greta Thunberg instagram

Greta Thunberg aktivistka

 

Tí jej diagnostikovali niekoľko ochorení – Aspergerov syndróm, obsedantno-kompulzívnu poruchu a aj raritný selektívny mutizmus. Ide o ochorenie, pri ktorom sa postihnutý nedokáže rozprávať s istými ľuďmi, najmä s takými, ktorých nemá rád. Hoci by sa zdalo, že jej diagnózy sú pre ňu príťažou, opak je pravdou. Greta ich považuje za svoju superschopnosť, aspoň tak sa vyjadril v nedávnom rozhovore pre britský BBC jej otec Svante

Ako sa však zo švédskeho dievčatka stala celosvetová klimatická bojovníčka?  Stačil na to jediný rok. Po tom, ako v lete 2018 Európu sužovala obrovská vlna horúčav a Švédsko trpelo veľkými lesnými požiarmi, sa Greta rozhodla, že prestane chodiť do školy, aby upozornila na dôsledky globálneho otepľovania. Od augusta do začiatku septembra, keď boli parlamentné voľby, sedávala počas vyučovacích hodín pred švédskym parlamentom. Svoj protest nazvala školským  štrajkom a žiadala, aby vláda znížila skleníkové emisie, ako ju k tomu zaviazala Parížska klimatická dohoda. 

Aktivistka Greta Thunbergová: štrajk každý piatok

Po voľbách síce pokračovala v proteste, avšak pred parlamentom stála už len každý piatok. Prostredníctvom služby Twitter sa o jej aktivitách dozvedeli študenti z iných krajín, ktorí sa pridali. Podarilo sa tak zorganizovať celosvetový študentský štrajk proti klimatickým zmenám. Mladí ľudia protestovali aj pred europarlamentom v Bruseli, kde Švédka nemohla chýbať. S prejavom vystúpila napríklad na švédskom TedX-e alebo na summite OSN v poľských Katowiciach. „Hovoríte, že nadovšetko milujete svoje deti. A napriek tomu im pred očami kradnete ich budúcnosť,“ povedala. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School strike week 72. #fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Bol to však len začiatok jej celosvetovej slávy. Vlani v septembri prehovorila k svetovým lídrom na samite OSN o klíme v americkom New Yorku. Veľký rozruch vyvolala jej cesta cez Atlantik. Zvolila si najekologickejšiu možnosť prepravy špeciálne upravenou jachtou, na ktorej cestovala spolu so svojim otcom. Mnohí ju za to kritizovali, keďže táto cesta si vyžadovala asistenciu mnohých ľudí a stála nemalé peniaze. 

Aktivistka Greta Thunbergová: prejavy

Greta však mnohých umlčala, keď predniesla plamenný a emóciami nabitý prejav. Svetovým mocnárom vytkla, že jej zobrali detstvo a ukradli sny svojou nečinnosťou. „Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú. Sme na začiatku masového vymierania. A vy aj tak hovoríte len o peniazoch a rozprávky o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete,“ povedala.

Práve jej zapálenie pre vec jej vyslúžilo nejedno ocenenie. Americký magazín Time ju vyhlásil za osobnosť roka 2019 a stala sa tak najmladšou laureátkou. Veľké prekvapenie bola aj jej nominácia na Nobelovu cenu za mier.

Tínedžerka dnes žiari šťastím. Ako však povedal otec Svante Thunberg, s manželkou nie sú z dcérinych aktivít nadšení. Nepáči sa im, že nechodí do školy, no vidia, že teraz je oveľa spokojnejšia. Gretin otec otvorene priznal, že sa obáva nenávisti, ktorej jeho staršia dcéra dennodenne čelí. Po tom, ako Greta obvinila svojich rodičov, že sú pokrytci, aj oni začali svoj vlastný boj a začali od seba. Zo Svanteho sa stal vegán a jeho žena sa vzdala svojej celosvetovej kariéry, pretože prestala používať leteckú dopravu. „Spravil som to všetko, pretože je to správne, ale nerobím to preto, aby som zachránil klímu, spravil som to preto, aby som zachránil svoje dieťa,“ cituje ho BBC. 

 

Greta Thunbergová. Foto - TASR/AP

 

Aktivistka Greta Thunbergová má nepriateľov

Uvedomuje si, že jeho dcéra má mnoho nepriateľov. Kritizovali ju mnohí politici – od amerického prezidenta Donalda Trumpa, cez francúzskeho Emmanuela Macrona až po ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Viete to, že mladí ľudia, tínedžeri, sa zaujímajú o pálčivé problémy dnešného sveta, vrátane ekológie, to je správne, to je veľmi dobré. Musíme ich podporiť. Ale keď niekto využíva deti a tínedžerov na svoje vlastné ciele, to si zasluhuje odsúdenie,“ vyhlásil a pokračoval: „Nikto Grete nevysvetlil, že moderný svet je komplikovaný a komplexný, a že sa rýchlo mení. Aj ľudia v Afrike a v mnohých ázijských krajinách chcú žiť v takom blahobyte ako Švédi,“ povedal Putin.

A čo na to mladá Švédka? Z kritických slov si ťažkú hlavu nerobí. „Boja sa mladých, ktorí prinášajú zmeny, ktoré oni sami odmietajú. Tie útoky sú smiešne,“ citoval ju portál politico.eu

Thunbergová má 18 rokov

Greta Thunbergová je dnes plnoletá. Svetoznáma aktivistka získa nové práva - napríklad v budúcich švédskych parlamentných voľbách na jeseň 2022 bude môcť prvýkrát voliť.

Štokholmčanka strávi svoj špeciálny deň doma. Tak ako doteraz, keď kvôli pandémii a súvisiacim opatreniam s koronavírusmi, poctivo dodržiavala nariadenia vlády.