Prvý septembrový týždeň vyzeral byť taký pokojný, bavkali sme sa predvolebnými škandálmi, rozoberali sme, kto a čo je pliaga, pozerali ako teatrálne vie jeden expremiér vyliezť z vody, prípadne sa pobavili na fejsbukových výzvach tenisovo-politickej hviezdy....taká neskorá letná predvolebná pohodička.

A naraz bum, internety sú plné fotiek Ashtona Kutchera a jeho manželky Mily Kunis, ktorí majú čo vysvetľovať a ich kariéry sú trošku otrasené...o čo vlastne išlo?

Súdnictvo v USA funguje trošku inak ako u nás, a neviem, či je to horšie, alebo lepšie. Tam totiž o vine, či nevine rozhoduje porota a potom má sudca chvíľku na rozmyslenie, aký trest udelí. A vtedy nastupuje možnosť, ktorú americký súdny systém umožňuje, sudcovi sa pošlú tzv. „Character Letters“.

Ashton a Mila poslali list sudcovi

Listy, v ktorých priatelia a rodina popíšu sudcovi, aký je odsúdený človek. Ako ho poznajú oni, čo si myslí, čo s ním prežili. Je to skrátka možnosť, aby sudca videl odsúdeného ako komplexnú osobu a nemal pri rozhodovaní pred sebou iba obraz toho, čo dotyčný spáchal.

Takýto list napísali aj Ashton a Mila. Ashton a Mila ale nevedeli, že tento dokument môže byť zverejnený.....a bol. Odsúdený bol totiž ich bývalý kolega zo seriálu Tie roky sedemdesiate Danny Masterson. Celebrita, ktorá svoju vinu dlho popierala, darilo sa jej vyhýbať spravodlivosti, možno aj trošku s pomocou scientologickej cirkvi, ktorej je Masterson členom. Možno si poviete, je tam toho! Tak sa zaňho zaručili, veď sú kamaráti.

Masterson bol odsúdený za dvojnásobné znásilnenie, kde ženy najprv zdrogoval, že nevedeli o sebe a potom ich znásilnil. Tento prípad sa stal pred dvadsiatimi rokmi, hnutie #metoo však dodalo mnohým obetiam silu prehovoriť, a milý Danny mohol pod ťarchou dôkazov len ďakovať Bohu a súdnemu systému, že mu znásilnenia prischli „IBA“ dve.

Tretia znásilnená bola v čase skutku jeho frajerkou a za ňu ho nesúdili....všetky tri ženy sú tiež bývalé členky scientologickej cirkvi, z pochopiteľných dôvodov ich zavrhla cirkev, niektorých aj rodičia...to sa predsa nerobí, žalovať na svojho brata pred Bohom...

Ashton s Milou opisovali svojho priateľa tak ako ho poznali. Ako milého, ochotného muža, ktorý je starostlivý, miluje svoju rodinu a je veľkým bojovníkom proti drogám. Navyše tam bola veta, aké katastrofálne následky môže mať Mastersonov pobyt vo väzení na jeho malú dceru.

Ashton a Mila v tom čase boli v predstavenstve nadácie, ktorá pomáhala detským obetiam sexuálneho zneužívania. Dnes už nie sú, na tlak verejnosti obaja odstúpili.

Veriť obeti znásilnenia!

Hoci sa zdá, že tento príbeh je na hony vzdialený nášmu svetu, jedna vec, ktorú vypichol je veľmi aktuálna aj u nás, aj všade inde na svete. Ani jeden sexuálny predátor nemá na čele znamenie, podľa ktorého by sme ho ľahko identifikovali. Sem-tam, a nielen sem-tam sa stane, že je to šarmantný až očarujúci muž, ktorý je skvelým otcom, milujúcim synom, skvelým a úspešným podnikateľom, obetavým záchranárom, niekedy môže byť aj cirkevným hodnostárom. Koniec-koncov, osem z desiatich násilníkov sú štatisticky rodinný príslušníci, alebo blízki priatelia.

Pre toto všetko je alfou a omegou VERIŤ OBETI! Chce to obrovskú silu prehovoriť, žena tým na seba sama dobrovoľne dáva biľag, s ktorým musí existovať. Rozprávať stále dookola, na každom jednom výsluchu a súde, ako jej presne bolo ublížené, je samo o sebe dosť nepríjemné. A veľakrát je to práve spoločenské alebo finančné postavenie násilníka, ktoré jej bránia sa ozvať. Ten pán jej totiž veľakrát povie, aby sa neobťažovala a neskúšala vôbec niečo nahlasovať, aj tak jej nikto neuverí.

Prezumpcia neviny je, samozrejme, takisto dôležitá vec, ale špeciálne pri sexuálnom alebo domácom násilí je treba veriť obeti. Veľakrát sa totiž môže stať, že už druhú šancu ozvať sa mať nebude. A nech nie sme čiernobiele, priznávam, nemusí to byť vždy pán.

Mňa osobne bude asi do smrti mátať veta, ktorú povedala Johnnymu Deppovi v hádke pekná milá Amber: “Skús im povedať Johnny, že aj ty, muž, si obeťou domáceho násilia. Skús a uvidíme, kto ti uverí...“

Pretože strach vie zviazať ruky a zatvoriť ústa na veľmi dlho. A keď obeť naberie odvahu prehovoriť, je obrovským zlyhaním každej spoločnosti, ak ju skôr odvrhnú ako pochopia.

Danny Masterson môže byť skvelý kamarát, aj otec, je ale sexuálny násilník, ktorý bol z týchto skutkov usvedčený a neskôr aj odsúdený. Dostal plných 30 rokov, aj napriek spomínanému listu. Mila Kunis a Ashton Kutcher stratili priateľa, poškodili svoju povesť a možno aj kariéry, a aj keď chápem, prečo si mysleli, že tým pomáhajú priateľovi, neverím, že by mu naozaj zverili svoje deti, ako písali.

A pokiaľ niekomu pripadá OK, zveriť deti usvedčenému sexuálnemu násilníkovi, nenechávajte s nimi tie svoje...