Inda obvineného z pokusu o znásilnenie prepustili v stredu na kauciu pod podmienkou, že všetkým ženám vo svojej dedine bude šesť mesiacov prať a žehliť oblečenie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Ženy sú s trestom spokojné 

Podľa nariadenia súdu bude musieť 20-ročný Lálan Kumár kúpiť prací prostriedok a ďalšie položky potrebné na poskytnutie polročných bezplatných služieb práčovne približne 2000 ženám v obci Madžhor v severoindickom zväzovom štáte Bihár. Kumára, ktorý si na živobytie zarába praním oblečenia, zatkli v apríli pre viaceré obvinenia vrátane pokusu o znásilnenie, povedal príslušník miestnej polície. Termín pojednávania nebol vytýčený.

"Všetky ženy v dedine sú s rozhodnutím súdu spokojné," uviedla Násima Chatúnová, ktorá stojí na čele tamojšej obecnej rady. Podľa nej ide o "historický" krok, ktorý posilní rešpekt k ženám.

India hovorí viac o násilí na ženách 

Podľa žien v dedine malo súdne nariadenie pozitívny vplyv tým, že sa násilie páchané na ženách stalo v ich komunite predmetom diskusie. Zásadným zlomom pre vnímanie fenoménu násilia páchaného na ženách v Indii bol prípad z roku 2012, keď v Naí Dillí skupina mužov brutálne znásilnila jednu mladú ženu cestujúcu v autobuse.

India v nadväznosti na tento čin schválila nové zákony proti sexuálnemu násiliu vrátane trestu smrti za znásilnenie v určitých prípadoch. Napriek prísnym zákonom však dochádza naďalej k páchaniu takýchto trestných činov. Na subkontinente bolo v roku 2020 hlásených viac ako 28.000 znásilnení.