Pred štyrmi rokmi získala anticenu za najsexistickejšiu reklamu, keď v predvolebnom blogu s názvom Zbavme sa zbytočných prekážok použila fotografiu so stiahnutými červenými nohavičkami. 

Dnes je poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková najviditeľnejšou bojovníčkou za ženské práva v konzervatívnom parlamente. Neprešla cez ňu novela Anny Záborskej (OĽANO), ktorá by znamenala sprísnenie interrupcií na Slovensku. 

Cigániková: Feministky škatuľkovali mňa a ja ich

"Začala som sa radiť s feministkami, ktoré boli doteraz úplne mimo môjho sveta, brala som ich, že to trochu preháňajú. Ak si pamätáte moju kampaň s nohavičkami, tam som si to s nimi odžila, to preháňanie a škatuľkovanie, nemyslela som si, že s nimi niekedy budem spolupracovať. Ale vidíte, situácia sa zmenila. Musím povedať, že aj ja som si ich zaškatuľkovala, pritom tam sú ženy, ktoré sa desiatky rokov venujú problematike ženských práv a majú obrovské vedomosti, vedia reagovať, poznajú dejiny, vývoj. Musím povedať, že sa snažím naštudovať aj ich argumenty, aby sme neostali na povrchu a vedeli diskutovať s konzervatívcami, pokiaľ sa to len dá,” hovorí v rozhovore pre Ženy v meste Jana Bittó Cigániková, ktorá je expertkou strany SaS na zdravotníctvo. 

Jana Bittó Cigániková. Foto - ciganikova.sk

Niekoľko mesiacov bojovala s Annou Záborskou za tie ženy, ktoré v súčasnom parlamente nemajú také silné zastúpenie ako konzervatívni voliči a voličky. “Už na začiatku volebného obdobia mi bolo jasné, keď som sa pozrela doprava, doľava, že tu nie je žiadna Lucia Nicholsonová. Povedala som si, bože, čo ja teraz budem robiť, som tu zrejme sama na tieto témy,” vysvetľuje. Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá je teraz europoslankyňou v Bruseli, však ostáva jej prirodzeným sparing partnerom, s ktorým sa radí a volá si.  

“Lucia bola prirodzenou líderkou v minulom volebnom období a je v týchto témach veľmi silná, ja som sa venovala výhradne zdravotníctvu, ale liberálnu agendu som teraz prevzala. Vždy si Luciu volám na pomoc, robíme spolu aj tlačovky - ona na európskej a ja na národnej úrovni,” vysvetľuje Bittó Cigániková. 

Do SaS vstúpila v roku 2012, lebo ju oslovil Richard Sulík, ktorý jej bol v septembri aj na svadbe. SaS mala v minulosti najvyššie zastúpenie žien, vo voľbách 2020 už ich bolo na kandidátke najmenej zo strán, ktorá uspeli v budúcom parlamente. Ponúkali však kvalitný program na podporu žien.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

😍 #weddingday #photoshoot

Príspevok, ktorý zdieľa Janka Bittó Cigániková (@jankabittociganikova),

Potratová tabletka a Konferencia biskupov Slovenska 

Bittó Cigániková bola v súboji s Annou Záborskou najviditeľnejšia, ale hovorí, že sa spolieha aj na ďalšie aktívne ženy v parlamente.  “Oporou je Vlaďka Marcinková (Za ľudí), Andrea Letanovská (Za ľudí), ktorá predkladala pozmeňovací návrh, aj Zuzka Šebová (Sme rodina). Nie som jediná, ale asi najviac kričím,” smeje sa Bittó Cigániková. 

Naopak, sklamala ju skupina z OĽANO. “Skladali s nami pozmeňovák k návrhu interrupčného zákona a nakoniec, keď som sa pozrela ako hlasovali, tak nikto z OĽANO nehlasoval za zavedenie interrupčnej tabletky, teda za medikamentóznu formu,” vysvetľuje. 

Pri interrupciách bol pre ňu rovnako dôležitou motiváciou boj za ženské práva ako aj boj za ochranu ich zdravia. 

“Zákon hovorí, že zdravotné zákroky, ktoré sú legálne, a to interrupcia u nás je, sa majú vykonávať najmodernejšou formou, s čo najmenšími rizikami pre ženu. U nás pritom lekári nemôžu používať medikamentóznu formu interrupcie, ktorá desiatky rokov funguje v zahraničí. U nás ju nedovoľuje vyhláška, ktorú v tejto krajine pomohla presadiť Konferencia biskupov Slovenska, napriek protestom odborných lekárskych špičiek” hnevá sa Bittó Cigániková. 

 

 

Zo 150 poslancov a poslankýň NR SR podporilo zavedenie medikamentóznej formy interrupcie len 33.  “Zámerne som navrhla potratovú tabletku, aby sa odhalilo, kto reálne chce a kto nechce pomáhať ženám, lebo nesúhlasiť s medikamentóznou formou, ktorá je odskúšaná a bezpečná, to nemá žiadne normálne ospravedlnenie. Nech si voliči pozrú na mojom instagrame zoznam ako kto hlasoval, nech si ho stiahnu a odložia k ďalším voľbám,” hovorí Bittó Cigániková.

Cigániková: Na to nemá OĽANO mandát 

Pripúšťa, že máme momentálne veľmi konzervatívny parlament a zmenila sa aj spolupráca SaS s OĽANO, ktorý bol doteraz ich prirodzeným partnerom. “Naši kolegovia vo vláde mi pripadajú mocenskí, nehľadajú konsenzus, ale rozhodujú spôsobom, ja som vyhral, ja môžem,” vysvetľuje s tým, že na témy ako interrupcie a zasahovanie do reprodukčných práv žien nedostali mandát ani od voličov, ani v koalícii 

“Mandát OĽANO dostalo na boj s korupciou a to im ide pekne - dnes (22.10 poz. red.) sme sa ráno zobudili a zistili, že NAKA zatkla pána Kováčika. Stačilo poctivým prokurátorom, sudcom, policajtom rozviazať ruky a pekne to ide, robia si svoju robotu,” hovorí Bittó Cigániková.  

Anna Záborská, s ktorou o novele zákona o interrupciách často komunikovali, jej osobne nevadí. “Prekážajú mi však jej podrazácke metódy, keď pri diskusii o interrupciách vytiahne fotky malých bábätiek, lebo to nie je fér, embryo nie je bábätko,” dodáva.

Náboženstvo je v politike nebezpečné

Bittó Cigániková hovorí, že jej neprekáža, ak je niekto veriaci. S Marekom Krajčim, keď bol ešte poslancom, mali veľa rozhovorov o viere a pritom dobre spolupracovali. “Keď dával v prvom volebnom období návrh zákona, zdvihol telefón, prišiel, vysvetlil, povedala som, čo mi prekáža, čo je v poriadku. Napokon jeho návrh, aby matky, ktoré chcú ísť na utajené tehotenstvo, dostali od lekára iba PN a nemuseli nič vysvetľovať zamestnávateľovi či okoliu, som dokonca dala do súčasného pozmeňováku k novele Záborskej. Mne sa ten nápad páčil,” hovorí. 

To, že niekto verí v Boha je v poriadku, ale náboženstvo do politiky nepatrí.

Jana Cigániková (SaS) s ochranným rúškom a rukavicami skladá poslanecký sľub 20. marca 2020 v Bratislave. Foto TASR - Michal Svítok

“Je to ideológia, kde nepomáhajú žiadne argumenty. V tom je náboženstvo nebezpečné. Ak Krajči ako minister zdravotníctva nezmení vyhlášku o potratovej tabletke, „lebo náboženstvo“ a nechráni tak zdravie žien, je to náboženstvo v politike veľmi nebezpečné. Naozaj mám pocit, že tá viera v politike obmedzuje, že veriaci niekedy nie sú schopní prijať iné argumenty. Lebo, keď to vnímajú tak, že ich povolal Boh, tam už vyšší argument nie je, to je koniec diskusie,” vysvetľuje. 

Jana Bittó Cigániková hovorí, že jej vyhovuje, keď má pri riešení problémov spektrum argumentov a vie sa na to pozrieť z viacerých stránok. Sama má skúsenosti z rôznych pozícií a životných situácií. Pracovala ako čašníčka vo Veľkej Británii, na Slovensku neskôr počas druhej materskej založila vlastnú sieť jaslí a škôlok - HAPPY centrum. 

Pracovala v Tatrabanke i v Slovenskej legálnej metrológii. Vyštudovala Manažment zdravotníctva v Prahe a Manažment verejnej správy v Bratislave. 

Cigániková: Vojnová medicína bude realita

Keď v roku 2016 nastupovala Jana Bittó Cigániková do parlamentu, zdravotníctvo pre ňu ako téma neexistovalo. Veľakrát, ako sama hovorí, ani nerozumela predkladaným textom v zdravotníckom výbore. Preto si vytvorila sieť kontaktov s ľuďmi z praxe. 

Dnes je predsedníčkou Výboru NR SR pre zdravotníctvo a pred dvoma rokmi absolvovala ako poslankyňa stáž vo viacerých slovenských nemocniciah, ambulanciách a poisťovniach. Teraz musí riešiť zdravotníctvo v čase najväčšej pandémie, akú sme tu kedy mali. Lekári a lekárky hovoria o vojnovej medicíne, v ktorej budú vyberať, ktorého pacienta ošetria.

“Toto nás reálne čaká, počty chorých nám stúpajú a v niektorých okresoch máme už problém s kapacitou nemocníc. Zdravotníctvo je v katastrofálnom stave aj bez korony, nemáme dosť personálu, ani vybavenia,” hovorí. 

Jana Bittó Cigániková. Foto - ciganikova.sk

Bittó Cigániková podporuje dobrovoľné celoplošné testovanie, ale nie je za celospoločenský lockdown. “Neničí to len vírus, ale aj ekonomiku. Rozpočet štátu prichádza denne o 100 miliónov eur na HDP. A čo ešte rozpočty rodín, kde prídu ľudia o prácu, nebudú vedieť splácať hypotéky, ani platiť dane a odvody? Z čoho budú tí ľudia žiť? A z čoho potom budeme financovať tie nemocnice a personál, ktorý nás ma zachraňovať?”, hovorí. 

🛒  [Poďte do farieb, nech to vyzerá akokoľvek čierne. Štýlové riflové rúška v krásnych farbách - kliknite tu:]

Tak ako Richard Sulík, aj ona opakuje, že potrebujeme dáta. Na zdravotníckom výbore vydali uznesenie, aby všetky relevantné čísla od ministrov dostávali. Na základe dát potom treba sprísňovať opatrenia, ale lokálne.

Za problémový moment krízovej situácie na Slovensku považuje komunikáciu premiéra Matoviča. “Pri komunikácii by si mal nechať poradiť a uvedomiť si, akú váhu majú jeho vyjadrenia. Keď ich často mení, ľudia sú zmätení,” vysvetľuje.  

Cigániková: Feministka nie som 

Jana Bittó Cigániková bojuje za práva žien, ale na otázku, či je feministka, odpovedá rázne: ”Tak to zase nie! (smiech) Nevidím na tom nič zlé, ale ja nemám rada šuflíčky a škatuľky, mne sa páči mať slobodu, vypočuť si všetky názory a vybrať si z nich.”

V jej kancelárii v parlamente sa stretávame v deň platovej nerovnosti. Od toho dňa pracujú ženy na Slovensku zadarmo, pretože platové rozdiely medzi mužmi a ženami tvoria na Slovensku 19 percent. Bittó Cigániková pri tejto téme už tak rázne za ženy nebojuje ako pri interrupciách. Tu nevidí priestor pre zásah štátu. Diskrimináciu na základe pohlavia si majú podľa nej vybojovať hlavne ženy samotné a pýtať si vyššie platy. Cíti to tak aj na základe vlastného príbehu.

Jana Bittó Cigániková so synmi. Foto - ciganikova.sk

“Ja som príkladom toho, že aj sama matka s dvoma deťmi si vie vybudovať podnikanie, spraviť vysokú školu a začať sa venovať politike. Nepotrebovala som na to žiadneho chlapa. Takže viem, že to ide, ženy musia len uveriť, že sú silnejšie. Pretože sú.  Chcem, aby ženy neboli prijímané do zamestnania preto, že sú ženami, ale preto, že sú šikovné a odborne zdatné. Často je však problém v tom, že sa musia starať o deti. Tam im treba pomôcť vytvorením dostatočného počtu miest v jasliach a škôlkach” hovorí. 

Za to, aby poslanci a poslankyne nevstupovali do tak intímnej sféry žien akou je materstvo je však pripravená bojovať o šesť mesiacov zase, keď chce Anna Záborská urobiť druhý pokus. “Je to jej legitímne právo, ale myslím si, že to delí koalíciu a spoločnosť a minuli sme na to extrémne veľa energie, ktorú potrebujeme na riešenie dopadov pandémie.” 

Za posledné dva roky sa o interrupciách hlasovalo jedenásťkrát. Jana Bittó Cigániková si nie je istá, či by Záborská na druhý pokus neuspela. Novela zákona teraz neprešla o jediný hlas aj vďaka veľmi chaotickému hlasovaniu. “Urobím všetko pre to, aby som to ustála. Pre mňa je to rovnako osobné, ako pre pani Záborskú,” dodala Bittó Cigániková.