BRATISLAVA. Pätnásť rokov trénovala nášho najlepšieho krasokorčuliara a najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia Ondreja Nepelu. Viedla Jozefa Sabovčíka, ktorý ako prvý krasokorčuliar na súťaži skočil štvoritý skok. Vychovala Mariána Filca, staršieho brata trénera Jána Filca, o ktorom tvrdila, že mal väčší talent ako Nepela. Viedla aj Agnesu Buřilovú, ktoré neskôr trénovala Jozefa Sabovčíka.

Slovenská trénerka Hilda Múdra, rodená Hildegard Klimpel, dnes oslavuje 95 rokov.

 

Hilda Múdra.  Foto - TASR

 

Rodená Rakúšanka na ľade tancovala

Narodila sa vo Viedni ako jedináčik a korčule si prvý raz obula ako osemročná. Na ľad ju priviedol jej otec, učiteľ a nadšený športovec. Neskôr sa stala členkou Viedenskej ľadovej revue. Na ľade nikdy nesúťažila, tancovala. Tam spoznala Jozefa Múdreho, ktorý organizoval ľadovú revue na Slovensku, a presťahovala sa za ním do Bratislavy, kde sa v roku 1947 zobrali. Do nových dokladov si na jeho radu dala zapísať krstné meno Hilda. 

"Hildegard zaváňalo nemčinou, a ňou sa po vojne neodporúčalo hovoriť – kým som sa trochu naučila po slovensky, sprevádzal ma manžel aj na nákupoch," spomína Múdra v tlačovej správe organizátorov januárových ME v Bratislave.

V roku 1949 sa jej narodila dcéra Dagmar, o rok neskôr syn Pavol. "Moja mama bola a stále je aktívna žena. Nikdy nemala tendenciu sa "viezť", vždy úspešne svoj život riadila. A to dodnes. Pri časovo náročnom povolaní trénerky a často aj manažérky svojich zverencov, zvládala rodinu aj našu výchovu. Dnes oslavujeme úspechy, ktoré v živote dosiahla, ale ja si spomínam aj na ťažké chvíle nepriazne okolia, typickej slovenskej závisti a hádzania polien pod nohy. Všetko to zvládala so šarmom a noblesou. Vždy, v každej situácii zostala dámou. A to platí dodnes – nestretnete ju neupravenú či nepripravenú na rôzne životné situácie," hovorí syn Pavol. 

 

Históriu slovenského a svetového krasokorčuľovania dokumentovala v roku 2001 výstava Nekonečné stopy.  Foto - TASR

Nepela nemal talent

Na ľad sa vrátila ako dvojnásobná mama. Tanečníčka bratislavskej ľadovej revue vystupovala v tanečnom pár s Emilom Skákalom, ktorý do Bratislavy priniesol prvé ME v roku 1958. Cez neho sa dostala k trénerstvu, pomáhala mu na ľade s deťmi.

Ondreja Nepelu sa ujala náhodou. Oslovila ju mama osemročného chlapca, ktorý chodil na krasokorčuľovanie iba dva týždne, ale podľa mamy sa mu nikto nevenoval. Nebol to talent, ktorý Hildu Múdru presvedčil, aby sa ho ujala. Väčší talent bol podľa nej Marián Filc a ešte väčší Jozef Sabovčík. „Ani jeden z nich však neprejavil toľko usilovnosti, presnosti, dochvíľnosti a poslušnosti ako Nepela,“ povedala Múdra v rozhovore pre portál czsk.net. 

 

Medzi divákmi na minuloročnom 22. ročníku Memoriálu Ondreja Nepelu v Bratislave.

Trénovala šampiónov, teraz autistov

Nepela sa pod vedením Múdrej stal osemnásobným majstrom ČSSR, päťnásobným majstrom Európy a trojnásobným majstrom sveta. V roku 1972 získal na olympiáde v Sappore zlato.

Hilda Múdra pôsobila ako trénerka aj v zahraničí. Trénovala Švajčiarku Charlottu Walterovú, deviatu na ZOH 1972 či Chorvátku Sandu Dubravčičovú, ktorá na ME 1981 získala striebro a na sarajevských ZOH 1984 zapaľovala olympijský oheň. "Tréner nemusí byť až taký veľký odborník, ale musí byť poctivec a mať srdce," hovorí Múdra podľa TASR.

Hilda Múdra desaťročia trénovala šampiónov, roky na dôchodku zadarmo vedie autistické deti. "Keď už sa stala pre slovenské krasokorčuľovanie nepotrebnou, našla si svoj krasokorčuliarsky program v pomoci a trénovaní autistov - a úspešne. A bolo obdivuhodné ako ju autisti, tak ako predtým jej zverenci, špičkoví krasokorčuliari, milovali a poslúchali," hovorí Pavol Múdry.

Hilda Múdra dostala Cenu medzinárodného olympijského výboru za etiku a Cenu Pierra de Coubertina. "Je mi ľúto, že slovenská športová verejnosť, najmä napríklad organizátori podujatia Športovec roka v minulých dňoch nevyužili príležitosť. Na podujatie ju pozvali, ale nikto si na jej životné jubileum ani nespomenul. A to sa legendou stal Karol Divín, krasokorčuliar z jej éry," myslí si Pavol Múdry.

Dodáva, že vo všetkom, čo robila a dodnes robí, má jeho mama systém. „Veď koľko 90-ročných dôchodcov si aktívne tvorí svoj denný program? Moja mama to robí, napriek istým zdravotným hendikepom, s ktorými sa musí vyrovnávať,“ hovorí Pavol Múdry o mame, ktorá na korčuliach stála ešte ako 80-ročná.

Tak to vníma aj Hilda Múdra, ktorá vždy opakovala, že všetko, do čoho sa pustí, robí s vášňou. „Ráno sa tešiť, že ešte žijem, sa mi máli,“ myslí si oslávenkyňa Hilda Múdra. 

 

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge ocenil v roku 2003 Hildu Múdru za dlhoročný prínos v šírení olympijských ideálov.  Foto - TASR