Prvá dáma USA Jill Bidenová podstúpila v stredu operačný zákrok, počas ktorého jej odstránili dva kožné nádory: jeden objavili nad pravým okom a druhý na hrudi. Podľa lekárov sa manželka prezidenta Joea Bidena po operácii cíti dobre a ešte v stredu večer (miestneho času) by sa mala vrátiť do Bieleho domu, informujú agentúry AP a AFP.

Bidenová má za sebou operáciu

Bidenová sa podrobila vopred plánovanému zákroku vo vojenskej nemocnici Waltera Reeda neďaleko Washingtonu, kam odletela v stredu ráno prezidentským vrtuľníkom v sprievode svojho manžela. Išlo o menšiu jednodňovú operáciu, ktorá sa vykonáva len v lokálnej anestézii.

Podľa prezidentského lekára Kevina O'Connora prvej dáme odoperovali dve lézie - jednu z oblasti nad pravým okom a druhú z ľavej strany hrude. V oboch prípadoch sa potvrdilo, že ide o ide o tzv. bazocelulárny karcinóm (bazalióm). Lekári počas tzv. Mohsovej operácie objavili ešte aj tretiu "malú léziu" na ľavom viečku, ktorú taktiež vyrezali a zaslali na štandardné mikroskopické vyšetrenie.

Podľa Kevina O'Connora má prvá dáma Jill Bidenová po operácii len menšie opuchliny a podliatiny, "cíti sa dobre" a je "pozitívne naladená". Lekári sa domnievajú, že momentálne jej nehrozí žiadne zdravotné riziko. O'Connor zdôraznil, že bazaliómy nemajú tendenciu sa šíriť a metastázovať, ako je tomu v prípade závažnejších foriem kožných karcinómov.

Biden o znížení onkologických ochorení

Pôvodným cieľom chirurgického zákroku bolo odstránenie lézie nad pravým okom, ktorú jej objavili počas bežného vyšetrenia v rámci prevencie rakoviny. Lekári však okrem toho identifikovali ešte dve ďalšie lézie - na hrudi a ľavom viečku -, ktoré sa taktiež rozhodli vyoperovať.

Sedemdesiatjedenročná Jill Bidenová je najstaršou prvou dámou v dejinách USA a jej manžel 80-ročný manžel Joe Biden je zase najstarším americkým úradujúcim prezidentom. Prezident v stredu strávil s manželkou v nemocnici takmer deväť hodín. Syn prezidentského páru Beau Biden zomrel v roku 2015 na rakovinu mozgu. Prezident preto označuje snahu o zníženie počtu úmrtí na onkologické ochorenia za jednu zo svojich priorít.