Cieľavedomá a tvrdo pracujúca žena, ktorá s láskou prijala do svojho života dve siroty. Reč je o Jill Bidenovej, manželke víťaza amerických prezidentských volieb Joea Bidena. Bývalá druhá dáma už nie je v Bielom dome žiadny nováčik a čoskoro sa tam vráti opäť, no nie ako manželka viceprezidenta ale ako žena najmocnejšieho muža planéty. A práve Jill je pre budúceho amerického prezidenta obrovskou oporou. Kto je táto na prvý pohľad nenápadná žena?

Sympatická blondínka sa narodila 3. júna 1951 v meste Hammonton v štáte new Jersey ako Jill Jacobsová. Jej otec Donald pracoval ako bankový úradník a mama Bonny sa starala o domácnosť. Mala čo robiť – Jill totiž mala ešte štyri mladšie sestry.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

He will be a President for all of our families.

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Jill Biden (@drbiden),

Rodina sa kvôli otcovej práci často sťahovala, no väčšinu detstva strávila v meste Willow Grave v štáte Pennsylvania. Nadaná dievčina bola veľmi cieľavedomá a už v mladom veku vedela, že chce niečo dosiahnuť. Rozhodla sa, že nepôjde cestou svojej mamy, ale chce si vybudovať kariéru. Začala pracovať celkom skoro – prvú brigádu mala už ako 15-ročná. Robila čašníčku.

Ako školáčka bola síce trochu rebelka a vyžívala sa v bohatom spoločenskom živote, no škola ju veľmi bavila – hlavne hodiny angličtiny a literatúry. Maturovala v roku 1969 a hoci pôvodne chcela študovať módu, z tohto študijného odboru vycúvala už po prvom semestri. Namiesto toho sa rozhodla pre svadbu. V roku 1970 si vzala bývalého školského futbalového reprezentanta Billa Stevensona.

Jillin manžel si otvoril v blízkosti delawareskej univerzity podnik Stone Ballon. Bol jedným z najznámejších študentských barov a vystupovali tam známe hviezdy. Jill však stále poškuľovala po školských laviciach, no kým sa zapísala na štúdium angličtiny na University of Delaware, krátky čas si zarábala ako modelka.

Z rozvedenej ženy macocha

Štúdium ju čoraz viac pohlcovalo a s manželom Billom sa postupom času stále viac odcudzovali. V roku 1974 sa dohodli, že sa rozídu a o rok neskôr sa rozviedli. Tento rok však bol pre Jill zlomový. Okrem rozvodu sa jej podarilo ukončiť prvý stupeň univerzitného vzdelania a osud jej do cesty poslal lásku jej života.

Joe Biden bol v tom čase senátorom štátu Delaware a s Jill ho zoznámil jeho brat, s ktorým sa poznala zo školy. Zorganizoval im rande na slepo a hoci bol Joe od nej o deväť rokov starší, očaril ju. Zapôsobil na ňu ako pravý džentlmen.

Jill však stála pred obrovskou dilemou. Biden bol totiž vdovcom a mal dvoch synov. Jeho rodina utrpela obrovskú stratu, keď mu pri autonehode zomrela manželka a ročná dcérka. Hoci Jill srdce hovorilo, že Joe je pre ňu ten pravý, mala obavy. Vedela, že sa chce venovať kariére a netúžila po živote na očiach verejnosti ako partnerka senátora. Ale hlavne, mala rešpekt z toho, že sa zo dňa na deň stane mamou.

„Vo svojich 26 rokoch som sa bála ako spojiť rozbitú rodinu. Joe však povedal chlapcom, že mamička im poslala Jill. Rodinu drží pohromade láska. Robí nás flexibilnými a odolnými,“ spomínala neskôr na tie časy. Mala obavy najmä preto, že chlapci už o jednu mamu prišli. Ak by sa jej rozpadlo ďalšie manželstvo, prišli by aj o druhú matku.

Joe ju žiadal o ruku päťkrát, kým mu povedala „áno“. A spravila dobre – do svojho srdca okrem neho prijala aj Huntera a Bleua, ktorí ju volali mama. Svadba bola v roku 1977 a pred oltárom okrem snúbencov stáli aj obaja chlapci.   

Jill tvrdo pracovala na svojej kariére

Hoci sa z nej stala mama, Jill neprestávala na sebe pracovať. Zamestnala sa ako učiteľka angličtiny a popri práci ďalej študovala. Prestávku si spravila, keď sa jej v roku 1981 narodila dcéra Ashley a nasledujúce dva roky sa venovala len rodine.

Nasledujúce roky učila angličtinu, bola inštruktorkou písania a venovala sa aj deťom s emocionálnym postihnutím v psychiatrickej nemocnici. Napokon získala doktorát na University od Delaware a neskôr sa stala profesorkou na Northern Virginia Community College.

Prezidentský kandidát Joe Biden s manželkou Jill na inauguračnom bále. 

Zdroj foto: TASR/AP

Učiteľka telom aj dušou však nebola nadšená, keď sa jej manžel prvý raz zveril so svojimi prezidentskými ambíciami. Jej názor zmenila až vojna v Iraku, s ktorou absolútne nesúhlasila. Keď v roku 2004 obhájil prezidentský úrad George W. Bush, Jill povedala svojmu mužovi, že s tým musí niečo urobiť.

O štyri roky neskôr sa už Joe prvý raz pokúšal o prezidentské kreslo. V primárkach však neuspel a Demokratická strana nominovala Barracka Obamu. Ten si však Bidena vybral ako svojho potencionálneho viceprezidenta a Jill sa zapojila do kampane. Každý týždeň si brala deň voľna a spolu s manželom cez víkendy cestovala po Amerike. Cestou opravovala písomky.

Druhá dáma chodila do práce

Keď sa Obama v roku 2009 stal prezidentom, zmeny nastali aj u Bidenovcov. Ako býva zvykom, aj oni sa presťahovali do Washingtonu, do sídla viceprezidentov. Jill však nemienila prestať s tým, čo milovala. Prvý raz v dejinách sa stalo, že druhá dáma USA chodila do civilného zamestnania. Jill totiž naďalej prednášala. To, že študentov vyučuje druhá dáma, prezrádzala len neustála prítomnosť ochranky. Keď bolo treba sprevádzať manžela na cestách, jednoducho si vzala dovolenku.

Okrem toho plnila aj povinnosti druhej dámy. Pod patronátom mala niekoľko nadácií. Spolu s Michelle Obamovou sa venovali najmä rodinám vojakov. Obamová to vtipne okomentovala, že keď niekam spolu cestovali, Jill celý čas opravovala nejaké papiere. Bidenová sa tiež starala o nadáciu na podporu prevencie chorôb prsníka, pomáhala deťom zo sociálne slabšieho prostredia dostať sa ku knihám a venovala sa tiež témam násilia na ženách.

Jill Bidenová a Michelle Obamová.  Foto - TASR/AP

V práci pokračovala aj keď duo Obama-Biden obhájilo svoje posty v roku 2013. Keď však o dva roky neskôr jej manžel vyhlásil, že nemá záujem o to, stať sa prezidentom, bola úprimne sklamaná. Podľa jej názoru bol na túto rolu ako stvorený.

Rok 2015 sa však podpísal čiernymi písmenami na duši Bidenovcov. Po tvrdom boji s rakovinou mozgu zomrel ich syn Beau. „Strata bola zdrvujúca. Môj život sa zmenil v jednom okamihu. Počas celej jeho choroby som skutočne verila, že bude žiť. Nestrácala som nádej až do chvíle, keď zavrel oči,“ povedala. Po bolestivej skúsenosti sa pustila aj do kampane na boj s rakovinou.

Keď začiatkom roku 2017 Bidenovci opúšťali Washington, neprestávali byť verejne činní. Práve naopak – mali množstvo prednášok a platených prejavov. Jill vyšla aj kniha memoárov a Joe sa napokon rozhodol, že sa postaví Donaldovi Trumpovi a zabojuje o Biely dom. V Jill našiel najväčšiu fanynku.

Jill ochránila manžela vlastným telom

Manželovi tak dôverovala, že sa rozhodla zobrať si voľno v práci a plne sa venovala len a len kampani. Joeov bývalý šéf kancelárie Ron Klain pre Washington Post uviedol, že Jill bola pre Bidenovu prezidentskú kampaň veľkým prínosom, ale aj kritičkou. „Okrem jeho sestry, je asi Joeovym najdôveryhodnejším poradcom. Má nos na to, čo je pre neho dobré a čo nie, a skvele sa stará o udržiavanie nálady,“ povedal.

Jill manžela podporila doslovne. Keď na jednej z kampaní na neho chcela fyzicky zaútočiť protestujúca, Jill ho zastavila vlastným telom. Vyslúžila si obdiv a pozornosť médií. „Mala som pocit, že musím niečo urobiť. Chránite to, čo milujete, nie?“ okomentovala ten moment neskôr.

Hoci sa na prvý pohľad nezdá, v súkromí je to nadšená športovkyňa. Blondínka, ktorá päťkrát do týždňa behá a cvičí, má na konte už niekoľko maratónov. Okrem toho je hrdou babičkou piatich vnúčat a na svojej rodine si veľmi zakladá.

Už dávnejšie sa netajila tým, že ak sa stane prvou dámou USA, má jasný plán. Hoci na budúci rok oslávi okrúhlu sedemdesiatku a ženy v jej veku sú už dávno na dôchodku, ona naň absolútne nepomýšľa. V žiadnom prípade sa nemieni vzdať svojej práce. Zaviazala sa, že jej študenti určite neprídu o svoju Dr. B. „Učiteľstvo nie je to, čo robím. Je to to, čím som,“ opísala. Nuž, zdá sa, že naozaj prepíše americké dejiny - ako prvá manželka prezidenta, ktorá chodí do civilného zamestnania.