V lekárňach je zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu. Pre TASR to potvrdila najväčšia sieť lekární na Slovensku Dr.Max s tým, že eviduje aj nedostupnosť tabliet. Ľudia tak so strachom reagujú na vojnu na Ukrajine. 

Ľudia vykupujú jód

"V ostatných dňoch sme zaznamenali v lekárňach Dr.Max extrémne zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu," uviedol pre TASR PR manažér siete Peter Sedláček. Pripomenul, že ide o sortiment, o ktorý je v lekárňach spravidla veľmi nízky záujem.

Jód a radiácia

"A preto, najmä v dôsledku neočakávaného zvýšeného záujmu, môžem potvrdiť, že evidujeme výpadok jódových tabliet v celej sieti lekární Dr.Max, možno s nejakými lokálnymi výnimkami. Aktuálne však intenzívne komunikujeme s dodávateľským reťazcom o naskladnení tohto sortimentu. Malo by sa tak udiať v nasledujúcich pár dňoch," zhrnul Sedláček.

Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala vážna havária a dôjde k úniku radiácie do životného prostredia.

"Pri úniku rádioaktivity sa do prostredia dostane hlavne jód 131, ktorý sa zachytáva v štítnej žľaze. Keď dopredu užijete neaktívny jód, tak štítna žľaza už rádioaktívny jód neprijme,“ vysvetlil účinky jódu Vladimír Jurina zo Štátneho zdravotného ústavu pre denník SME.