Americký herec Johnny Depp vyhral v súd so svojou bývalou manželkou Amber Heardovou, ktorá mu na základe výroku súdnej poroty musí zaplatiť 15 miliónov dolárov za ohováranie v súvislosti s výrokmi o domácom násilí počas ich krátkeho manželstva.

Johnny Depp a Amber Heard súd

Výrazne menšie odškodné vo výške dvoch miliónov dolárov sedemčlenná porota prisúdila aj herečke (36) Amber Heardovej, a to za urážlivé vyjadrenie zo strany Deppovho právnika. Informovala o tom agentúra AP.

Celý šesť týždňov trvajúci proces, ktorého súčasťou boli televízne prenosy z pojednávaní, sledovali fanúšikovia Johnnyho Deppa (58) po celom svete, mnohí aj priamo v súdnej sieni. V jeho priebehu vypovedali desiatky svedkov vrátane telesných strážcov, predstaviteľov Hollywoodu, agentov, expertov, lekárov, priateľov a príbuzných oboch bývalých manželov.

Porota zložená z piatich mužov a dvoch žien dospela k verdiktu jednomyseľne po troch dňoch rozvažovania. Depp aj Heardová sa počas procesu snažili dokázať, že výroky druhej strany voči ich osobe poškodili ich dobrú povesť a že boli nepravdivé a prednesené so zlým úmyslom.

Heardovej porota priznala len to, že ju jeden z Deppových právnikov nepravdivo očiernil tvrdením, že spoločne so svojimi priateľmi zámerne urobila neporiadok v byte, kde manželia vtedy bývali, a potom privolala políciu.

Známy americký herec a producent dúfal, že sa mu podarí očistiť svoje meno po tom, ako Amber Heardová v roku 2018 vyhlásila, že bola počas ich manželstva vystavená domácemu násiliu.

Súd Johnnyho Deppa a Amber Heard

"Porota mi vrátila život," reagoval na verdikt prostredníctvom Instagramu Johnny Depp, ktorý sa na stredajšom pojednávaní súdu vo Fairfaxe v štáte Virgínia osobne nezúčastnil.

Vyjadril pritom presvedčenie, že jeho víťazstvo povzbudí iných mužov aj ženy, ktorí sa podobne ako on stali obeťami falošných obvinení. Heardová, ktorá si výrok poroty vypočula v súdnej sieni osobne, vyjadrila nad ním hlboké sklamanie.

"Moje rozčarovanie je ešte väčšie, keď si pomyslím, čo tento verdikt znamená pre iné ženy. Ide o krok späť. Vracia nás do časov, keď žena, ktorá verejne prehovorila (o násilí), mohla byť verejne potupená," napísala vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri.

Občianskoprávny spor vo Virgínii sa sústreďoval na článok zverejnený v roku 2018 v denníku The Washington Post, v ktorom sa Heardová označila za "verejne známu tvár domáceho násilia". Johnny Depp sa týmto výrokom cítil očiernený, hoci ho v článku priamo nemenovala.