Katarína Minichová, dramaturgička, scenáristka zomrela v pondelok (12. 8.) popoludní. Programová riaditeľka Bienále animácie Bratislava -medzinárodného festivalu animovaných filmov v Bibiane navždy odišla vo veku nedožitých 70 rokov. TASR informovala Dagmar Valčeková z Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Katarína Minichová zomrela, dramaturgička a scenáristka

Dramaturgičku a scenáristku si v utorok vo svojom vysielaní pripomenie RTVS. "Jej výraznú osobnosť si pripomenieme dnes na Dvojke o 17.25 h v relácii Ráčte vstúpiť, v ktorej Katarína Minichováhovorila o problematike hrdinu v detskom filme," poznamenala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Katarína Minichová sa narodila 2. októbra 1949 v Trenčíne. Na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe absolvovala dejiny, teóriu filmu a estetiky, doktorandské štúdium ukončila na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Pracovala v Československej televízii a neskôr v Slovenskej televízii. Venovala sa autorskej a scenáristickej činnosti, filmovej kritike, teórii so zameraním na film pre deti a mládež a bola súčasťou tvorivej skupiny večerníčkov. Jej meno je späté s desiatkami detských seriálov, ako sú napríklad Bratislavské rozprávky, Čo rozprávala teta Srna, Rozprávky pod stromček či Vták Gabo.

Katarína Minichová zomrela - programová riaditeľka Bienále animácie Bratislava

Podpísala sa tiež pod hrané filmy Afrodita či Tisíci džbán. Tituly filmov z jej dramaturgie a autorské diela získali mnohé domáce aj medzinárodné ocenenia.

V minulosti bola tiež pedagogičkou scenáristiky a dramaturgie animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Bola členkou medzinárodných filmových porôt, viac ako desaťročie pôsobila ako volený člen medzinárodnej Skupiny expertov pre deti EBU a Skupiny garantov pre animované koprodukcie (Európska vysielacia únia). V roku 2009 bola zvolená za viceprezidentku CIFEJ.