Ak ste milovníkom kávy a snažíte sa schudnúť, máme pre vás dobrú správu. Tento lahodný nápoj vám totiž nielenže dodá energiu, ale podporí aj stratu vašich kíl. Prečítajte si náš článok a zistite, kedy počas dňa je najlepšie piť kávu a ako pomáha pri chudnutí. 

Potláča chuť do jedla

Kofeín dokáže znížiť chuť do jedla. Niektoré štúdie ukázali, že práve pitie kávy dokáže znížiť hladiny ghrelínu – hormón, ktorý vyvoláva pocit hladu. Vďaka tomu máte počas dňa menšiu chuť do jedla, čo môže prispieť k strate hmotnosti. 

Všetko však závisí od vášho organizmu. Preto je možné, že niektorým dokáže príjem kofeínu znížiť chuť do jedla a iným zase, naopak, nie. 

Pomáha pri zrýchlení metabolizmu

Jedným z dôvodov prečo je kofeín súčasťou mnohých doplnkov na chudnutie je, že dokáže zrýchliť metabolizmus o 3 až 11 %. Pri pití kávy ide len o krátkodobý efekt. Vaše telo sa časom stáva voči kofeínu odolnejšie a po jeho vysadení sa často metabolizmus spomalí, čo môže viesť k nárastu hmotnosti.

Ak ste však úspešne schudli a chcete zostať na týchto kilách, je možné, že pitím kávy dokážete byť pri udržiavaní svojej hmotnosti úspešnejší.

Akú kávu piť pri chudnutí? 

Ak chcete schudnúť, venujte pozornosť výberu kávy. Pretože práve množstvo kofeínu vplýva na stratu hmotnosti. Najlepšou voľbou bude tá, ktorá ho obsahuje najviac. Vybrať si môžete so zmesi arabiky či robusty. Výberová káva je tiež dobrou voľbou. Síce obsahuje menej kofeínu, ale aj toto množstvo je dostačujúce a navyše veľmi dobre chutí.

Nespoliehajte sa len na pitie kávy. Na to, aby ste videli zmeny, musíte do svojho životného štýlu zaradiť aj vyváženú stravu a pravidelný pohyb. 

Foto - pexels.com

Kedy piť kávu, ak chcete schudnúť?

Ak vám nezáleží na tom, či má káva nejaký vplyv na stratu vašej hmotnosti, doprajte si ju kedykoľvek vám to vyhovuje. Ak však chcete, aby vám pomohla pri chudnutí, pite ju najmä pred naplánovaným tréningom. Najlepšie bude, ak si ju dáte približne 30 až 60 minút pred jeho začiatkom. Kofeín v káve zvýši vašu energiu, pozornosť a vytrvalosť. 

Naopak, snažte sa vyhnúť pitiu kávy hneď po jedle. Mohla by vám spôsobiť tráviace ťažkosti alebo spomaliť schopnosť vášho tela absorbovať potrebné živiny z jedla. Najlepšie pre vaše telo je počkať a dopriať si šálku až hodinu po jedle.

Aké množstvo kávy musíte pri chudnutí vypiť?

Pri strate hmotnosti nie je presne dané, aké množstvo kávy by ste mali vypiť. Všetko závisí od vášho organizmu, a to ako na vás kofeín pôsobí. 

Nemali by ste však vypiť viac ako 400 mg kofeínu, to sú približne 3 až 4 šálky kávy. Niektorí ľudia sú naň citlivejší a preto môžu zažívať nežiaduce účinky, ako napríklad nervozitu, nespavosť alebo tráviace problémy. Preto vždy sledujte svoju reakciu na kávu a prispôsobte svoj denný limit.