Som frustrovaná z kliník asistovanej reprodukcie, lebo ponúkajú len prístup západnej medicíny. Áno, je dobrá klinika je základ, ale nie je všetko a sama o sebe nezaručuje úspech. 

Bolo mi povedané, ze naša klinika asistovanej reprodukcie, ktorú sme v Prahe navštevovali, je top v úrovni embryologických laboratórií v strednej Európe. To je super, ale to je len časť celého procesu a nevybrala som ju kvôly ich laboratériám, ale kvôli ľudskému prístupu môjho lekára. Ak by zmenil pracovisko, zmenila by som aj ja kliniky, aby som ho zase mala za lekára. Ženy si väčšinou vyberajú kliniky na základe odporúčania kamarátky, kolegyne, priateľky.

Nepoznám žiadnu kliniku, ktorá by ponúkla celistvú službu – od západnej medicíny, cez empatický postoj k pacientovi, povinné terapie alebo fertility koučing pre ženu a páry a potom holistické služby ako homeopatia, bylinky, hormonálna yóga, akupresúra, mediácia, afirmácie atď. Je toho veľa a každá žena by si vybrala to, čo jej vyhovuje a spôsobuje radosť. Predstavujem si svet, kde kliniky vysvetlia a poradia, čo všetko by sa dalo robiť a podporia ženu a páry vo výbere a zostavia s nimi plán. Tento plán a jeho realizácia by začal už 3 mesiace pred procesom umelého oplodnenia. Ďalej si predstavujem, že kliniky by vytvorili spoločenstvo, komunitu, tribe, kde by sa páry stretávali a navzájom podporovali, zdielali svoje skúsenosti a pritom mali aj trochu zábavy.  Čo myslíte, ako je človeku, keď zažije traumu a potom sa môže so svojou skúsenosťou podeliť s človekom, ktorý zažil niečo podobne a ten mu rozumie? Áno, cíti sa pochopený a vie, že v tom nie je sám, že niekam patrí. 

Vnímam, že spôsob práce a postupy na klinikách majú mužskú energiu, ženy sa s ňou nestotožňujú, aj keď je to služba pre nich. Väčšina žien hľadá popri liečení na klinikách aj holistickejší prístup k otehotneniu a robia ďaľšie veci, ktoré im dodávajú silu a ženskú energiu.  

Sama pri každom pokuse sa pripravujem aj inak a nespolieham sa len na medicínsky process. Kamarátky, ktoré otehotneli pomocou umelého oplodnenia, a mám ich veľa okolo seba, majú svoju interpretáciu, prečo sa im podarilo otehotnieť. Nehovoria, že je to kvôli klinike. Veľa z nich za to ďakuje svojmu lekárovi, ktorí bol empatický, vedel ich vypočuť a dať im nádej a silu ísť ďalej, alebo verili v jeho schopnosti im nastavaviť plán liečby, ktorá im pomôže otehotnieť. Ďaľšie ďakovali svojej fertility koučke, afirmáciám, či strave. Iná zase hovorila o alchemilkovom čaji. Ženy vidia kliniku ako možnost otehotnenia.  Ale keďže spôsob liečby a energie na klinike sa nevedia napojiť na ženu, tak ženy sa cítia v tom osamelé a hľadajú, čo im je blízke, čo sa viac podobá ich vlastnej ženskej energii. Veď celé oplodnenia a materstvo pracuje na ženskej energii a ženských princípoch! 

Dnes každý piaty pár rieši otázku neplodnosti. Trh je veľký a lukratívny. Klinika, ktorá bude ponúkať holistický prístup k ženám-klientkám bude mať väčší úspech, pritiahne viac klientok a svet bude mať oveľa menej bezdetných a nešťastných žien.