Stretli ste sa niekedy so sexuálnym obťažovaním? Čelili ste sexistickým vtipom alebo nevhodným narážkam svojho šéfa? Boli ste svedkami útokov či urážok, a predsa ste nedokázali zasiahnuť?

Zrejme každý z vás sa už stretol s určitou formou násilia alebo obťažovania. Možno ste zamrzli, stratili reč, prípadne ste sa len donútili k úškrnu. Práve preto čoraz viac ľudí, mužov i žien, navštevuje kurzy sebaobrany – aby v takýchto situáciách vedeli reagovať. Fyzicky.

Sebaobrana žien

Ale nácvik kopancov do citlivých miest je len veľmi malá časť skutočnej sebaobrany. Tá sa začína oveľa skôr, než na vás niekto zaútočí – v ideálnom prípade útočník skončí skôr, než vôbec začne. Dobrá sebaobrana vás teda v prvom rade naučí, ako sa do takejto situácie vôbec nedostať. Nečakajte, kým konflikt zaklope na vaše dvere. Je načase povedať si „Dosť!“

Manželia Jasmína a Pavel Houdek sumarizujú vo svojej knihe Moderná sebaobrana najbežnejšie situácie, s ktorými sa stretli jednak osobne a jednak prostredníctvom širokého spektra svojich známych a študentov. Popritom poradia, ako „čítať“ nebezpečné prostredie, ako sa nepoddať vlastnému strachu a v pokoji konať ešte predtým, než vôbec k agresii dôjde.

Diskusia a krst knihy

O tom, ako predchádzať násiliu na ženách môžete prísť s autormi knihy aj diskutovať. A to na MDŽ do klubu Tepláreň na Zámockej ulici spolu s novinárkami denníka SME Zuzanou Kovačič Hanzelovou a novinárkou denníka N Vitaliou Bella.

Príde aj Jasmína Houdek, ktorá je dlhoročnou inštruktorkou Modernej sebaobrany. Špecializuje sa na emancipačnú sebaobranu pre ženy, kde učí nielen ako dať dobrý úder, ale aj ako poslať každého bastarda do pekla. Má hlas ostrý ako britva a používa ho k tomu, aby na verejnosti vyvracala  mýty o sexualizovanom násilí. V roku 2019 získala Cenu Františky Plamínkové v kategórii Feministka roka.

 

Moderovať diskusiu bude Pavel Houdek, ktorý je od roku 2010 hlavným inštruktorom Modernej sebaobrany. Vyštudoval právo so špecializáciou na kriminológiu.

Špecializuje sa na výskum (sexualizovaného) násilia a hľadanie spôsobov, ako mu predchádzať. Ovláda aj pero: ako nezávislý novinár sa zameriava na rodové a bezpečnostné témy. Pravidelne píše pre Denník N a magazín Heroine. V roku 2017 získal vôbec ako prvý cenu Genderman.

Pred napísaním tejto knihy spolu nahrali sériu online kurzov sebaobrany, ktorú nájdete na webovej stránke www.sebeobranaonline.cz, a sériu videí, ktoré si môžete pozrieť na instagramovom účte @moderni_sebeobrana.cz.