Kníhkupectvá v Londýne otvárali už o polnoci, aby vyhoveli dopytu po knihe memoárov britského princa Harryho. Oficiálne sa jej predaj začal v utorok. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice BBC.

Kniha princa Harryho "Spare" je už v predaji

Fanúšikovia čakali v radoch, aby si kúpili knihu v pevnej väzbe a Harryho príbeh "si vypočuli" priamo od neho, píše BBC. Predajca kníh Waterstones oznámil, že ide o jednu z najžiadanejších kníh v rámci predčasných objednávok "za posledné desaťročie".

Kniha vyšla v rovnaký termín (10. januára) na celom svete v 16 jazykoch. Spolu s ňou je k dispozícii audiokniha, ktorú načítal samotný Harry.

Niektoré časti memoárov boli zverejnené už v predošlých týždňoch a minulý týždeň sa dostala omylom do predaja v Španielsku, hoci len nakrátko, pripomína BBC.

Harry na viac ako 410 stranách odhaľuje konflikty a osobné napätie v britskej kráľovskej rodine, opisuje svoje detstvo i nezhody s príbuznými. Buckinghamský ani Kensingtonský palác sa ku knihe zatiaľ oficiálne nevyjadrili.

O smrti kráľovnej sa dozvedel z médií

Vojvoda zo Sussexu (Harry) vyvolal knihou kritiku. Píše napríklad, ako ho brat a následník trónu princ William pri hádke údajne zvalil na zem, ako prišiel o panictvo, bral psychedelické drogy, prosil svojho otca, aby sa znova neoženil, že Meghan a Kate mali ťažký vzťah, alebo ako počas vojenskej služby v Afganistane zabil 25 ľudí. Vyslúžil si za to odsúdenie i posmech, napísala agentúra AFP.

Kniha princa Harry v Londýne.  Foto - TASR/AP

V knihe sa objavujú aj prekvapivé detaily, ako napríklad, že princ Harry a princ William sa navzájom volali „Harold“ a „Willy“. Harry vo svojich memoároch tiež tvrdí, že jeho otec Charles tiež raz žartoval o tom, kto je vlastne Harryho otec, čím narážal na románik Diany s majorom Jamesom Hewittom. Princ Harry v knihe spomína aj skustočnosť, že o smrti kráľovnej Alžbety sa prvýkrát dozvedel z webovej stránky BBC, a nie od svojej rodiny. 

"Sú veci, ktoré ma budú stále hnevať, ale už sa nehnevám, pretože som presne tam, kde mám byť," povedal pre Good Morning America.

Harry a smútok za mamou Dianou

Ako píše vo svojom článku CNN, hlavnou témou v knihe je pocit nevyriešeného smútku zo straty jeho matky, princeznej Diany, pričom princ Harry povedal, že mal „posttraumatické stresové zranenie“. Princ Harry v jednom z niekoľkých rozhovorov propagujúcich knihu povedal, že za prenasledovanie Diany sú zodpovedné média a že zmena mediálneho prostredia by bola jeho „životným dielom“.

Diana zomrela v roku 1997, keď mal Harry 12 rokov. Harry spomína, že 10 rokov po jej smrti sa rozhodol navštíviť tunel Pont de l’Alma v Paríži, v ktorom mala Diana osudnú autonehodu. Svojho vodiča požiadal, aby šiel rovnakou rýchlosťou ako auto s Dianou, čo bolo 65 míľ za hodinu (104,6 kilometra za hodinu).

"Vždy som si ten tunel predstavoval ako nejaký zradný priechod, vo svojej podstate nebezpečný, ale bol to len krátky, jednoduchý tunel," hovorí Harry a dodal, že "neexistuje žiadny dôvod, prečo by v ňom mal niekto zomrieť."

Princ Harry a jeho manželka Meghan sa v roku 2020 vzdali oficiálnych povinností v rámci kráľovskej rodiny a presťahovali sa do Kalifornie. Odvtedy uzavreli viacero lukratívnych zmlúv na zverejnenie svojho príbehu.