Britská princezná Kate, ktorá bojuje s rakovinou, má v čase liečby lepšie i horšie dni. V sobotu mala ten lepší a tak ako sľúbila, prvý raz po takmer 6 mesiacoch sa ukázala na verejnosti. Nešetrila úsmevmi, bola uvoľnená, dobre naladená a jej vystúpenie bolo plné symbolov.

"Robím pokroky, ale ako každý, kto podstupuje chemoterapiu, vie, že sú dobré a zlé dni," povedala Kate s tým, že ju čaká "ešte niekoľko mesiacov" liečby.

Princezná Kate prvý raz na verejnosti

"Teším sa, že sa tento víkend zúčastním s rodinou na prehliadke na počesť kráľových narodenín, a dúfam, že sa v lete pripojím k viacerým verejným podujatiam. Ale rovnako viem, že ešte nie som mimo ohrozenia," uviedla Kate.

V sobotu sa zúčastnila slávnostnej vojenskej prehliadke Trooping the Colour, ktorá sa koná každoročne v centre Londýna pri príležitosti narodenín britského monarchu. Kate sa previezla spolu so svojimi deťmi v koči a davy okolo nej jasali.

„Takže tu je. Jedna z najznámejších tvárí sveta je po niekoľkých náročných mesiacoch späť na kráľovskej udalosti. Je to chvíľa naplnená osobnou drámou i verejným predstavením. Je to rozprávkový kočiar vo veľmi reálnom životnom príbehu,“ uviedla BBC v on-line spravodajstve o slávnosti Trooping the Colour.

Britský kráľ Karol III. sa spolu s manželkou kráľovnou Kamilou viezol v samostatnom koči, za ktorým cválal na koni princ William, Karolov nástupca a manžel Kate, spolu s ďalšími členmi kráľovskej rodiny.

Foto - instagram katemiddletonprincessofwales

Po jazde kočmi a na koňoch sa britská kráľovská rodina vrátila do Buckinghamského paláca a neskôr členovia rodiny spoločne vystúpili na balkón. Kate stála netradične hneď vedľa 75-ročného kráľa Karola, ktorému vo februári vo februári taktiež diagnostikovali rakovinu a len nedávno sa postupne začal vracať k svojim verejným povinnostiam. Ani jeden z nich nespresnil, akým druhom rakoviny trpí.

Symboly princeznej Kate

Odborníci si všimli niekoľko symbolov na jej outfite. Magazín Vogue poukázal na to, že šaty princeznej Kate ladili so šatami jej dcéry Charlotte. „V tento významný deň pre princeznú z Walesu, keď po búrlivom roku robí prvé kroky späť do verejného života, poslúžili outfity ako vyjadrenie silného puta medzi matkou a dcérou,“ skonštatoval magazín Vogue.

Symboliku v sebe niesla aj princeznina brošňa. „Keďže je princezná čestnou plukovníčkou regimentu Írskych gárd, mala na sebe brošňu tohto regimentu,“ upozornil denník Birmingham Daily. Práve tento pluk viedol tohtoročnú vojenskú prehliadku Trooping the Colour. Pred niekoľkými dňami mu Kate adresovala dojemný list, v ktorom sa ospravedlnila, že nemohla prísť na nácvik prehliadky.

Kate bojuje s rakovinou

Princezná Kate sa na verejnosti neukázala od Vianoc. V januári podstúpila operáciu a v marci 42-ročná členka kráľovskej rodiny oznámila, že má rakovinu. Tou trpí aj Karol III. Na rozdiel od kráľa sa Kate úplne vzdala svojich kráľovských povinností. Jej manžel princ William sa na jar tiež na niekoľko týždňov uchýlil do súkromia, aby sa mohol starať o svoju ženu a ich tri deti.

Princezná uviedla, že tak ako každý pacient s onkologickým ochorením podstupujúcim chemoterapiu, aj ona zažíva horšie a lepšie dni. „Jej slová znamenajú veľmi veľa pre ostatných pacientov s rakovinou, ktorí zažívajú vlastnú skúsenosť s touto chorobou,“ povedala pre BBC riaditeľka charity Cancer Research UK.

Princezná Kate prežíva teraz lepšie obdobie. Ako uviedla BBC, začala pracovať z domu. “Očakáva sa, že sa v lete zúčastní niekoľkých udalostí. Kensingtonský palác ale zdôraznil, že plány sa môžu ešte zmeniť,“ napísala BBC.