Nevyriešila to oficiálnym vyhlásením Buckinghamského paláca, ale odvážne sa postavila pred kameru a pokojne oznámila, že bojuje so zákernou chorobou. Britská princezná z Walesu Kate (42) má rakovinu. Neuviedla, o aký druh rakoviny ide.

Princezná Kate má rakovinu

„V januári som v Londýne podstúpila veľkú operáciu brucha. V tom čase nič nenasvedčovalo tomu, že by som mala rakovinu. Operácia bola úspešná, testy vykonané po nej však ukázali prítomnosť rakoviny. Môj lekársky tím odporučil, aby som podstúpila preventívnu chemoterapiu, s čím som teraz začala,“ uviedla Kate vo videu na oficiálnom účte Williama a Kate na sociálnych sieťach.

Poďakovala za všetky správy, slová podpory a pochopenie v období, keď sa zotavovala z operácie. “Bolo to niekoľko neuveriteľne náročných mesiacov pre celú našu rodinu. Mala som ale fantastický tím lekárov, ktorý sa o mňa skvele staral, za čo som im veľmi vďačná,“ povedala princezná z Walesu.

Rana pre rodinu a deti

Netajila sa tým, že je to pre ich rodinu veľká rana. „Samozrejme to bol obrovský šok. Spolu s Williamom sme urobili všetko preto, aby sme túto informáciu udržali v súkromí pre dobro našej rodiny. Viete si asi predstaviť, že toto všetko potrebuje čas. Pre mňa, aby som sa zotavila po náročnej operácii, aby som mohla začať s liečbou. Ale čo je najviac dôležité, potrebovali sme čas vysvetliť všetko vhodným spôsobom Georgovi, Charlotte a Louisovi. A uistiť ich o tom, že budem v poriadku. Ako som im povedala, som v poriadku a som silnejšia každým dňom,“ pokračovala Kate.

Kate Middletonová, ktorá si princa Williama vzala v roku 2011, hovorila o ich troch malých deťoch: najstarší princ George bude mať v júli jedenásť rokov, princezná Charlotte oslávi v máji deviate narodeniny a najmladší princ Louis bude mať koncom apríla šesť rokov.

Na záver videa poďakovala svojmu manželovi Williamovi za to, že je jej oporou a pomáha jej súčasnú náročnú situáciu lepšie zvládnuť. „Dúfame, že pochopíte, že ako rodina potrebujeme v tejto chvíli čas, priestor a súkromie, než dokončím liečbu. Moja práca ma vždy napĺňala a tešila, veľmi rada sa do nej vrátim. Ale teraz sa musím sústrediť na liečbu a plné uzdravenie,” uviedla a poslala odkaz všetkým, ktorí s touto zákernou chorobou bojujú.

“Myslím v týchto chvíľach na všetkých, ktorých života sa táto choroba akýmkoľvek spôsobom dotkla a poznamenala ho. Nestrácajte prosím nádej a vieru. Nie ste sami,“ dodala princezná Kate.

Druhá rakovina v kráľovskej rodine

Počas krátkej doby je to druhý prípad rakoviny v britskej kráľovskej rodine. Vo februári rakovinu priznal kráľ Karol III. Ani v jeho prípade nie je známe, o aký typ rakoviny ide. Podľa britských médií však nejde o rakovinu prostaty, kvôli ktorej zväčšeniu podstúpil panovník na konci januára zákrok.

Kráľ teraz ocenil otvorenosť svojej „milovanej nevesty“. Ako uviedol Buckinghamský palác, panovník je „veľmi hrdý na Catherine za jej odvahu“ hovoriť o svojej chorobe. Kráľ aj kráľovná Kamila budú Kate a jej rodine naďalej posielať lásku a podporu „v tomto ťažkom období“.

Podporu chorej Kate vyjadrili aj švagor princ Harry s manželkou Meghan. „Prajeme Kate a rodine zdravie a uzdravenie a dúfame, že sa tak stane v súkromí a mieri,“ stojí v krátkom spoločnom vyhlásení.

Špekulácie okolo Kate

Vystúpenie Kate ukončilo dlhé obdobie, keď sa množili špekulácie o jej neprítomnosti na verejnosti. Nešpekulovali len bulvárne médiá, ale aj renomovaná BBC.

Vyvrcholilo to sporom o rodinnú fotografiu Kate s deťmi na Deň matiek, ktorá bola prvou po dlhej neprítomnosti Kate. Medzinárodné tlačové agentúry ju však okamžite stiahli a označili za manipuláciu. Niektorí vtedy spochybnili palác ako dôveryhodný zdroj. Kate sa neskôr na sieti X ospravedlnila, že snímku upravila a spôsobila tak zmätok.

Britský úrad na ochranu osobných údajov dokonca prešetruje pokus o získanie zdravotných záznamov Kate. Najmenej jeden zamestnanec londýnskej kliniky bol pristihnutý pri pokuse dostať sa k bežne neprístupným informáciám. Pre kliniku, ktorej povesť je založená na diskrétnosti, je to veľmi zlá správa, keďže sa v nej liečia nielen členovia kráľovskej rodiny, ale aj premiéri, premiérky, či celebrity, ktorí si na súkromí zakladajú.

Princezná sa na verejnosti neukázala od 25. decembra 2023, keď boli s princom Williamom a deťmi na vianočnej omši v kostole svätej Márie Magdalény v Norfolku v Anglicku. O tri týždne neskôr Kensingtonský palác oznámil, že 16. januára podstúpila Kate plánovanú operáciu brucha s tým, že do Veľkej noci bude doma a vynechá oficiality.

Po zverejnení rodinnej fotografie ku Dňu matiek sa ešte Kate objavila s Williamom pri farmárskom obchode vo Windsore. Video, na ktorom je usmiata Kate a William schovaný v šiltovke, v pondelok zverejnil bulvárny denník The Sun. Išlo o prvé zábery manželky princa Williama od januárovej operácie brucha.