Jeho otec i manželka bojujú s rakovinou, ako člen kráľovskej rodiny však musí riešiť aj oficiálne povinnosti. Kým kráľ Karol III. a princezná Kate bojujú s rakovinou a neobjavujú sa na verejnosti, princ William musí prevziať na seba viac úloh v čase, keď prežíva v súkromí veľmi ťažké obdobie.

Musí sa vyrovnať s tým, že začína plniť povinnosti kráľa skôr, ako by chcel.

Princ William preberá povinnosti kráľa

„Keď sa objavila (kráľova) diagnóza rakoviny, som si, samozrejme, istá, že jeho prvou reakciou bola starosť o otca. Ale je tu tiež veľká ťarcha zodpovednosti, ktorá zrazu začína tak trochu padať na jeho plecia. A som si istá, že si to veľmi, veľmi dobre uvedomuje. Vie, že musí byť pripravený stať sa kráľom,“ “ uviedla podľa agentúry Reuters Anna Whitelock, ktorá sa zaoberá dejinami britskej monarchie.

Sedemdesiatpäťročný kráľ Karol III. sa v nedeľu zúčastnil na veľkonočnej omši na hrade Winsdor a vyzeral v dobrej kondícii.  Objavil sa na verejnosti prvýkrát od januára, keď Buckinghamský palác oficiálne oznámil, že má rakovinu. Jeho účasť je podľa BBC a agentúry AP pozitívnym znamením o jeho zdravotnom stave.

“Nie je to ale návrat k verejným povinnostiam, skôr ide o opatrný prvý krok späť smerom do verejného priestoru,” napísala k tomu BBC.

Potvrdila to aj informácia denníka The Sun, že lekári kráľovi zakázali cestovať na júnové 80. výročie vylodenia v Normandii. Zastupovať ho tam zrejme bude kráľovná Kamila a princ William. Princ William bude musieť byť k dispozícii monarchii, ale aj svojim najbližším.

Na nedeľnú bohoslužbu neprišiel ani on, ani jeho manželka Kate a ich deti. Podľa denníka Town and Country trávia veľkonočné prázdniny spoločne v rezidencii Amner Hall v Sandringhame.

„Musí byť úplne zničený a mať strach o svoju ženu, o svoje deti a o svojho otca, navyše ku všetkým problémom, ktoré mal so svojím bratom,“ povedala podľa Reuters kráľovská životopiskyňa Claudia Joseph. „Myslím, že je to veľmi ťažké. Ale… on niečo vydrží. Je veľmi stoický,“ dodala.

Ťažká skúška pre Williama

Pre princa Williama to bude ľudsky náročná skúška. Ďalšia po smrti mamy - princeznej Diany, či roztržke s bratom Harrym, ktorý opustil kráľovskú rodinu a žije v Amerike. Bude ho formovať aj ako následníka trónu.

„Myslím, že kráľovská rodina sa musí modernizovať a vyvíjať podľa toho, ako ide ďalej, a musí zostať relevantná,“ povedal William v roku 2016, keď sa ho BBC spýtala na jeho budúcnosť vo funkcii kráľa.

„To je pre mňa výzva, ako urobiť kráľovskú rodinu relevantnú v najbližších 20 rokoch, a môže to byť o 40 rokov, môže to byť o 60 rokov a ja nemám tušenie, kedy to bude. Dúfam, že sa mi to podarí,“ dodal vtedy.