Tereza Dočkalová je primárne herečka, ocenená dvoma Cenami Thálie, no nikto si ju už nevie predstaviť bez jej schválne ukričaného prejavu feministky. Niektorí dokonca tvrdia, že je jednou z tvárí českého feminizmu. Keď v roku 2018 vyšiel prvý diel relácie, vtedy ešte nazvanej Branky, body, kokoti, Tereza Dočkalová v rozhovore pre DVTV opakovala, že o feminizme veľa nevie.

To sa však vďaka relácii zmenilo a Tereza sa považuje za členku feministického hnutia. “„Pre mňa je feminizmus túžba po rovnoprávnosti a nevidím dôvod, prečo by som tú rovnoprávnosť nemala chcieť. Už dokážem s väčšou presnosťou označiť, čo je unfair alebo čo je proste prešľap a nemalo by sa to diať. Dokážem potom prípadne vyveštiť, kto bude náš ďalší Prasák týdne. Všeobecne mám pocit, že mám väčšiu orientáciu v týchto témach,“ hovorí pre Ženy v meste.

Dočkalová: Prasák týdne sú aj ženy

Tereza Dočkalová začala rodovú rovnosť originálne komentovať v roku 2018 ako moderátorka satirickej relácie Branky, body, kokoti v roku. Od roku 2021 moderuje Kokoti na nedeli a robí to aj na materskej.

Pravidelnou súčasťou relácie je  Prasák týdne, vďaka ktorej sa zvýrazňujú politicky nekorektní, niekedy až zvrhlí ľudia vystupujúci vo verejnom priestore. Na otázku, či sa niekedy niekto urazil za to, že získal tento titul, Tereza reaguje „Raz sa to stalo. Urazil sa jeden český gynekológ.“

Tereza Dočkalová s dcérou.  Foto - instagram

Nebol to však známy Radim Uzel, ktorý je pravidelným adeptom na víťaza tejto kategórie. Svojimi výrokmi často poburuje verejnosť aj ľudí, ktorí sa rodovej rovnosti venujú. Nedávno v rozhovore pre CNN Prima News vyhlásil, že „keby som bol zákonodárcom, tak by som zakázal tehotným ženám používať internet.“ Za tento podobné výroky Tereza Dočkalová v poslednej epizóde Kokoti na neděli vyhlásila, že jemu by cenu dala snáď každý deň.

V príklade, ktorý Tereza uvádza, sa iný český gynekológ proti tomuto označeniu vyhranil a dokonca moderátorke odkázal, aby sa ona sama stala Prasákem týdne. Aby sme konkretizovali prípad, pán doktor sa odfotil pri roztiahnutých nohách svojej pacientky a fotku poslal do súťaže v rádiu, v rámci ktorej od svojich poslucháčov žiadali zaujímavú snímku z práce.

Väčšinovo sú za nevhodné verejné komentáre alebo činy v relácii „odmeňovaní“ muži. Stáva sa ale, že svojim pôsobením zaujmú aj ženy. „Ja si myslím, že scenáristky nemajú vôbec žiadny problém s tým, označovať ženy za prasákov, práve naopak. Pani Jana Jochová (predsedníčka českej Aliancie pre rodinu - poz.red.) je u nás veľký ťahák, tá cenu vyhrala už niekoľkokrát a ešte si myslím, že to aj pár ráz dostane. Alebo pani Miloslava Matoušková (zástankyňa alternatívnej medicíny - poz.red.), ktorá stojí za videom „omluva mužům“ je pomerne horúcou kandidátkou.“ dodáva Tereza Dočkalová.

Tehotná moderátorka Dočkalová

So zobrazovaním žien v rôznych prirodzených pozíciách nemá problém ani sama moderátorka. Nedala si s reláciou pauzu ani počas tehotenstva, a dokonca stihla odmoderovať jednu epizódu s dcérou Bertou v náručí, ktorá sa narodila v novembri minulého roka. Ako sama hovorí, považuje za smutné, že akonáhle ženy otehotnejú, automaticky sa strácajú z verejného priestoru.

„Do deviateho mesiaca sa predsa dá robiť veľa vecí ako napríklad moderovať správy. Mne by sa veľmi páčilo pozerať relácie, kde vystupujú tehotné ženy. Napríklad predpoveď počasia s tehotnou rosničkou, to by bolo super. Ako aj čokoľvek iné.“ dodáva.

Svoju dcéru Bertu plánuje vychovávať ako feministku. „Samozrejme, že ju budem viesť k feminizmu. Myslím si, že už aj trochu začínam, pretože nepreferujeme žiadnu farbu na úkor iných. Tak sa pri mne stále niekto pristaví s tým, že „jej, to je ale krásny chlapec“. hovorí so smiechom. Zároveň dúfa, že bude Berta chváliť tých dobrých a kričať na tých zlých rovnako intenzívne, ako jej mama.

Satira mení feminizmus

Okrem tehotenstva a materstva sa tvorcovia tešia, aj keď sa v spoločnosti zmení pohľad na ďalšie tabuizované témy. Napríklad na práva žien, práva LGBT komunity alebo sa zvýši neakceptovateľnosť sexizmu či utláčania. Zároveň cítia, že aj vďaka relácii Kokoti na neděli spoločnosť zcitlivela.

„Mne napríklad Apolena Rychlíková, ktorá sa feminizmu venuje omnoho dlhšie a odbornejšie ako ja hovorila, že pred vznikom našej relácie brala feminizmus veľmi vážne a intenzívne sa zaň bila. A bolo pre ňu teda veľmi oslobodzujúce zistiť, že si z toho celého vlastne môže človek spraviť aj srandu. Myslím si, že táto téma potrebovala svoju satiru.“ komentuje Tereza.

V slovenskom mediálnom priestore sa s podobnou humoristickou reláciou, ktorá by dostala feminizmus do obľuby viacerých ľudí, zatiaľ nestretnete. Ale ako Tereza Dočkalová dodáva, aj na českej scéne je priestoru pre ďalšie podobné koncepty dostatok. Dokým sa však nestane feminizmus mainstreamom, Tereza želá všetkým sledovateľom a sledovateľkám relácie Kokoti na neděli, aby vo svojom boji za rovnoprávnosť zotrvali.