Osem hodín spánku denne je univerzálne odporúčanie na dosiahnutie zdravej regenerácie tela aj mysle. Ako v mnohých iných odvetviach, aj v tomto prípade výskumy brali mužský organizmus za predvolený. Preto môže byť tento počet skreslený a nevyhovujúci plošne pre celú populáciu.

Výskumy pomaly napredujú a kladú doraz práve na ženskú potrebu spánku, ktorá je častokrát vyššia než tá mužská. Vo všeobecnosti však platí, že dospelý zdravý človek potrebuje minimálne sedem hodín denne. U žien sa podľa niektorých zdrojov toto číslo zvyšuje - začína na osem a končí na desať. Dôvodov je niekoľko.

Ženy postihuje nespavosť viac než mužov

„Neexistuje žiadny dôkaz, že existuje zásadný biologický dôvod, prečo ženy potrebujú viac spánku,“ povedala NY Times Suzanne Bertischová, lekárka špecializujúca sa na poruchy spánku v nemocnici Brigham and Women's Hospital v Bostone.

Avšak v štúdii z roku 2013 (Gender and Time for Sleep among U.S. Adults - PMC), ktorá sa pýtala 56-tisíc Američanov a Američaniek na ich spánok v posledných 24 hodinách, ženy reportovali v priemere o 11 minút dlhší spánok než muži. Neznamenalo to ale, že o toľko minút dlhšie aj spali, keďže väčšina žien uviedla, že mali problém zaspať.

Fakt, že ženy postihuje nespavosť a zároveň majú nižšiu kvalitu spánku, potvrdzuje aj ďalšia štúdia z roku 2023. Z online dotazníku, ktorého sa zúčastnilo viac než 2000 dospelých ľudí vyplynulo, že ženy takmer dvakrát častejšie ako muži tvrdili, že sa zriedkavo alebo nikdy neprebúdzajú dobre odpočinuté.

Môže za to viac zodpovednosti

Tým, že neexistuje veľa priamych výskumov, ktoré by porovnávali spánok mužov a žien, neexistuje ani priame vysvetlenie, prečo ženy spia inak ako muži. Existuje však niekoľko medicínsky teórii, prečo to tak môže byť.

Z biologického hľadiska môže byť tento jav spojený s hormónom progesterón, ktorý zabezpečuje dobrý spánok. Keď pred menštruáciou hladina hormónu klesne, ženy majú tendenciu mať horší spánok. Rovnaká rovnica platí aj pre ženy v menopauze.

Druhým veľmi dôležitým aspektom, ktorý môže mať dopad na kvalitu ženského spánku je ich nepomerná zodpovednosť za domácnosť. Myšlienky na zabezpečenie chodu domácnosti či zodpovednosť za nočné vstávanie k batoľaťu, vedie k rapídnemu poklesu tejto kvality.

Prečítajte si

„Všetky tieto zodpovednosti môžu prispieť k obavám, a obavy a stres sú dve najväčšie poruchy nášho spánku,“ uvádza Rebecca Robbins, vedkyňa v oblasti spánku a docentka medicíny na Harvard Medical School.

Ako sme na tom na Slovensku?

Tejto problematike sa venuje slovenský neurogenetik Tomáš Eichler, ktorý je zodpovedný za prelomový vedecký objav, že aj červy spia. Popularizuje mnohé informácie a odporúčania na dosiahnutie ideálneho spánkového stavu. On, ako aj iné výskumy potvrdzujú, že kvalita spánku je pre každého individuálna.

Platia však univerzálne pravidlá. „Nespavosťou trpíte, ak zaspávate dlhšie ako 20 minút, alebo ak sa v noci budíte a neviete zaspať. Vtedy je dobré hľadať príčinu.“ hovorí pre Forbes neurovedec.

Existuje niekoľko ľahkých tipov, ako si spánok zlepšiť – pred spaním nepite alkohol, vyhnite sa ťažkým a sladkým jedlám, a vymeňte smartphone za knihu. Spánkový deficit dospite čo najskôr a nečakajte až do víkendu.

Ak však dlhodobo trpíte spánkovou depriváciou, zvážte navštívenie špecializovaného pracoviska, kde spolu s vami váš spánok zanalyzujú a nájdu riešenie. Spánok je totiž esenciálna súčasť nášho života a bez zdravej rutiny nemôže byť ani zdravý jedinec.