Keď máte 25 rokov, produkcia kolagénu sa začína znižovať, keď máte 45 rokov kolagén sa už netvorí vôbec, alebo len v minimálnom množstve. To je dôvod, prečo rednú kosti, oslabuje sa svalstvo, pokožka a šľachy strácajú pružnosť, tvoria sa vrásky, slabnú vlasy, lámu sa nechty, na ktorých sa môžu vytvárať  aj biele tzv. “zinkové” škvrny. 

Význam kolagénu pre telo je obrovský, tvorí najväčšiu časť bielkovín, až 30 percent. Preto mu musíme k tvorbe dopomôcť.

Kolagén pre ženy a jeho účinky 

“Po tridsiatom roku života by sme mali pravidelne začať užívať kolagén. Ak bunka v tele nemá dostatok energie a živín, začína chradnúť, je vyčerpaná a dochádza ku vzniku rôznych ochorení. Do veľkej miery to ovplyvňuje aj súčasný životný štýl a nadmiera neustáleho stresu, ktorý vypína imunitný systém, dôsledkom čoho dochádza ku vzniku ochorení. Kolagén je vlastne ako také lepidlo, ktoré pomáha udržiavať telo pružné, celistvé, ohybné a vitálne,” hovorí Michal Babjak, CEO slovenskej firmy Werbea

 

Michal Babjak, CEO slovenskej firmy Werbea

 

Ženám po tridsiatke pripravili Beauty Collagen, ktorý obsahuje rybí kolagén. “Ten má už zo svojej prirodzenej podstaty menšiu veľkosť molekuly, takže lepšie preniká do povrchových štruktúr tela – ako sú vlasy, nechty a pokožka, čiže lepšie podporí ten vonkajší vzhľad,” hovorí Babjak. 

Ktorý kolagén je najlepší

V Beauty Collagene je okrem kolagénu obsiahnutý vitamín C, D3, B6, B9 a zinok – pre správne fungovanie imunity, ale napríklad aj selén, ktorý je takisto veľmi potrebný pre fungovanie imunity a súčasne mimoriadne dôležitý stopový prvok pre správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá riadi hormonálny, aj imunitný systém.

 

Beauty Collagen.  Foto - werbea

 

Užívanie kolagénu závisí od toho, či ho užívame ako prevenciu, alebo potrebujeme riešiť nejaký zdravotný problém. Ak máte problémy s kvalitou  vlasov, problémy s akné alebo bolestivosť kĺbov, mala by kúra trvať 2 – 3 mesiace. Potom  výrobca odporúča mesačnú pauzu, po ktorej je možné kúru obnoviť. 

Kolagén v potravinách 

Kolagén tiež urýchľuje metabolizmus a zároveň znižuje chuť do jedla. “Tým, že kolagén odporúčame kvôli maximálnemu efektu užívať nalačno, 20 – 30 minút pred raňajkami a vďaka tomu, že naše kolagény obsahujú aj vitamíny, minerály a ďaľšie účinné látky, vzniká pocit nasýtenia, takže sa nám nežiada na raňajky toľko zjesť. Súčasne nám však vďaka aminokyseline glycín, prítomnej v kolagéne, zrýchľuje metabolizmus, takže potom je zase dôležité, aby sme sa zasýtili vhodnými potravinami, ktoré nám pomáhajú optimalizovať hmotnosť,” vysvetľuje Babjak. 

Slovenský výrobca i slovenský distribútor kolagénu a výživových doplnkov Werbea priniesol na trh vlastné receptúry. “Všetky naše  produkty sú svojím zložením unikátne, na slovenskej, európskej, či celosvetovej úrovni. Naším cieľom nebolo priniesť na trh ďalší kolagén, ale najmä to, aby v ňom boli pridané vitamíny, minerály a ďalšie účinné látky, aby ľudské telo správne fungovalo,” vysvetľuje.