Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). Rozhodla o tom vláda na svojom pondelkovom online rokovaní.

Vláda vo svojom stanovisku uvádza, že návrh na vyslovenie nedôvery šéfke rezortu spravodlivosti vníma ako súčasť politického boja, ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ale zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu.

Kolíková: Vláda ministerku podržala 

"Prvým dôvodom na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti má byť jej údajná neodbornosť. Vo vzťahu k tomu je potrebné uviesť, že vláda SR si uvedomuje, že očista justície a snaha výrazne sfunkčniť procesy v justičnom prostredí je v príkrom rozpore so záujmom navrhovateľov podpísaných pod návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti, avšak pre toto účelové konanie vláda SR nemá žiadne pochopenie," uvádza sa v stanovisku vlády.

Tvrdia, že počas predošlých vlád prišlo za aktívneho príspevku navrhovateľov k masívnemu rozkrádaniu verejných zdrojov a pre účinné vyvodenie spravodlivosti je mimoriadne dôležité, aby aj justičné prostredie prešlo potrebnou reformou, modernizáciou a špecializáciou, k čomu ministerka spravodlivosti od svojho nástupu robí všetky potrebné kroky.

Jedným z dôvodov na vyslovenie nedôvery je obvinenie ministerky spravodlivosti z klamstva pri "komentovaní tragického úmrtia generála Milana Lučanského či úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka vo výkone väzby". Vláda odmieta a odsudzuje politické zneužívanie týchto udalostí, ako aj snahy vnášať do spoločnosti nepriateľské emócie.

Kolíková a SMER

Vládny kabinet v tejto súvislosti privítal rozhodnutie ministerky spravodlivosti vytvoriť širokú kontrolnú komisiu s cieľom objasniť okolnosti úmrtia Lučanského. Zo záverečnej správy tejto kontrolnej komisie vyplynulo, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú verziu udalosti, v zmysle ktorej došlo k pokusu o samovraždu a následnému úmrtiu Lučanského.

Ďalším dôvodom na vyslovenie nedôvery má byť skutočnosť, že Ministerstvo spravodlivosti SR poskytlo žiadateľom dotácie na podporu ľudských práv v objeme vyše 700.000 eur.

Chcete si pravidelne čítať zaujímavé informácie priamo vo svojom e-maili bez reklamy?

"Vláda SR konštatuje, že je prinajmenšom paradoxné, ak takýto dôvod uvádzajú poslanci za stranu Smer-SD. Pretože to bolo práve za vlády Smeru-SD v roku 2016, keď bola dotačná schéma na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie zverená Ministerstvu spravodlivosti SR," uvádza sa v stanovisku vlády.

V pondelok by sa mala začať mimoriadna schôdza iniciovaná opozíciou. Kolíková má na nej čeliť odvolávaniu. Návrh na odvolávanie Kolíkovej podala opozícia. Šéf Smeru-SD Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna. Zmluvné vzťahy medzi RTVS so spoločnosťou Elektronika má preveriť aj Rada RTVS. Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD sa už vyjadrili, že budú hlasovať za odvolanie Kolíkovej. Koalícia ministerku podrží. Hoci má klub OĽANO ešte viaceré "nejasnosti", s opozíciou hlasovať nebude.