Bola štátnou tajomníčkou vo vláde Ivety Radičovej i vo vláde Roberta Fica. Zakaždým pod ministerkou Luciou Žitňanskou, aj preto sa o nej hovorilo ako o pravej ruke ministerky. Teraz tento rezort povedie. 

Mária Kolíková (47) sa stala novou ministerkou spravodlivosti vo vláde Igora Matoviča. “Po prezidentke máme v jej osobe dôležitý a nasledovaniahodný vzor pre mladé právničky (a právnikov), čo je obzvlášť dôležité, keď vidíme, do akej krízy sa právnické profesie pre korupciu dostali,” povedala pre Ženy v meste Zuzana Števulová, právnička, ľudskoprávna aktivistka, bývalá riaditeľka Ligy za ľudské práva a gestorka koalície PS/SPOLU pre spravodlivosť.

Prezidentka Zuzana Čaputová a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (vľavo) počas aktu vymenovania novej vlády. Foto TASR - Michal Svítok
 

Mária Kolíková: Odvolal ju Harabin 

Vyštudovaná advokátka sa prvýkrát zviditeľnila ako riaditeľka Centra právnej pomoci, ktoré otvorila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Centrum poskytovalo právnu pomoc ľuďom v materiálnej núdzi a Kolíková sa jeho prvou riaditeľkou stala v júni 2006.  Už v decembri ju z tohto postu odvolal vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin, lebo vraj nehospodárne využívala štátne peniaze. Kolíková vtedy označila odvolanie za absurdné.

Aj to bol dôvod, že vstúpila do SDKÚ-DS. “Vstúpila som tam po tom, ako som po nástupe Štefana Harabina na ministerstvo spravodlivosti skončila v roku 2006 v Centre právnej pomoci, kde som bola riaditeľkou. Začala som sa viac zaujímať o politickú scénu a aj sa ma to začalo priamo dotýkať. Ako členka SDKÚ som potom nastúpila aj ako štátna tajomníčka na ministerstvo,” uviedla v rozhovore pre Denník N. Z SDKU-DS odišla po tom, čo bol v roku 2012 za predsedu strany zvolený Pavol Frešo. V súboji o post šéfa strany porazil práve Luciu Žitňanskú.  “Vystúpili sme s Luciou Žitňanskou spoločne. Ona verejne a ja potichu,” dodala Kolíková. 

Prvýkrát sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti po nástupe vlády Ivety Radičovej v roku 2010 a bola ňou do marca 2012. Druhýkrát bola štátnou tajomníčkou za vlády Roberta Fica - v oboch prípadoch pod ministerkou Žitňanskou. “Dôvod, prečo sme do toho išli bol, že sme na ministerstve spravodlivosti chceli vytvoriť ostrov a urobiť stopku tomu, čo so spravodlivosťou robil Robert Fico. Chceli sme v najväčšej možnej miere zabrániť, aby Smer-SD ovplyvňoval, čo sa v justícii deje,” vysvetľovala v rozhovore pre Plus jeden deň. 

Mária Kolíková: Únos vietnamského občana 

Keď ministerka Žitňanská po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej opustila v marci 2018 svoj post, štátna tajomníčka Kolíková ostala. Odišla v auguste 2018 na protest proti únosu vietnamského občana, na ktorom sa mohol podieľať štát.  „Nemôžem sa tváriť, že som len odborník a nie som člen vlády. Som člen vlády, je to verejná funkcia, ktorá súvisí s politikou,“ vyhlásila vtedy Kolíková.

V roku 2019 vstúpila Mária Kolíková do strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, je členkou predsedníctva. “Rozbiehala som Centrum právnej pomoci, pracovala som na otvorení justície verejnosti, bola som pri tom, keď sa zavádzalo zverejňovanie zmlúv i protischránkový zákon. Chcem ďalej robiť pre lepšiu spravodlivosť a dokončiť to, čo sme s tímom začali, dať sa justícii nadýchnuť, urobiť aj opatrenia, ktoré nebudú len príjemné, ale sú nevyhnutné k tomu, aby sa lepšie pracovalo sudcom a ľuďom na súdoch, aby ľudia mali kvalitnejšie služby v justícii,” uviedla vo svojom straníckom profile pred februárovými parlamentnými voľbami. 

Mária Kolíková: Ministerka spravodlivosti 

Mária Kolíková sa v novej vláde Igora Matoviča ujala postu ministerky spravodlivosti. “Máriu Kolíkovú poznám dlho, zažila som ju ako advokátku aj ako riaditeľku Centra právnej pomoci, s jej advokátskou kanceláriou sme niekoľkokrát spolupracovali. Vážim si ju odborne a ľudsky a som nadšená, že sa práve ona stala ministerkou spravodlivosti. Myslím si, že je zárukou toho, že sa vláde podarí presadiť dôležité zmeny v oblasti justície, prokuratúry, ale aj v oblasti dostupnosti účinnej právnej pomoci všetkým, ktorí ju potrebujú. Držím jej palce, pretože jej práca nebude v týchto časoch jednoduchá, ale zároveň k nej spomedzi členiek a členov prechovávam najväčšiu dôveru,” uviedla Števulová.