Väčšina poslancov mestského zastupiteľstva v nemeckom meste Kolín nad Rýnom minulý týždeň rozhodla, že v budúcnosti sa budú ulice v meste prioritne pomenúvať po ženách. Nová politika sa má uplatňovať, "kým sa nedosiahne rodová rovnosť".

Ulice v Kolíce nad Rýnom s menami žien

Informovala o tom agentúra DPA, ktorá uviedla, že doteraz boli ulice a námestia Kolína nad Rýnom pomenúvané najmä po známych či významných mužoch.

"Podiel infraštruktúry pomenovanej po ženách sa má výrazne zvýšiť," uvádza sa v uznesení mestskej rady. Nedávno sa v tomto nemeckom meste začalo diskutovať o návrhu pomenovať námestie po nedávno zosnulej rockovej speváčke Tine Turner, ktorá v Kolíne nad Rýnom istý čas žila.

Aj Viedeň, ale nie Bratislava

Viaceré mestá sa rozhodli pomenovať ulice po významných ženách. V novovybudovanej viedenskej štvrti Seestadt Aspern sú ulice, námestia a parky pomenované takmer výlučne po silných a výnimočných ženách. Od roku 2019 je ich už takmer 60.

V Bratislave sa to zatiaľ nedarí: z viac ako 2200 ulíc je po ženách pomenovaných len 19 a žiadne námestie. Snahy o pomenovanie Námestia Živena neboli úspešné.