Poslanci a poslankyne miestneho zastupiteľstva v Ružinove neschválili návrh, aby bolo námestie pred budovou Pradiarne pomenované po ženách. Názov Námestie Živeny neprešiel o jediný hlas. Ako uviedol Denník N za názov hlasovalo 9 poslancov, desiati sa zdržali alebo sa na hlasovaní nezúčastnili.

Hudáčková: Sme veľmi sklamané

Ďalší pokus dohodnúť sa na názve námestia bude v septembri. Starosta Martin Chren navrhol, aby sa poslanci a poslankyne stretli ešte pred zasadnutím zastupiteľstva.

„Sme veľmi sklamané, že dnes miestne zastupiteľstvo v Ružinove neschválilo pomenovanie Námestie Živeny, návrh neprešiel o jeden hlas. V našom hlavnom meste teda zostáva žalostný stav, že po ženách nie je v Bratislave pomenované ani jedno námestie,“ povedala pred Denník N aktivistka Silvia Hudáčková, ktorá stojí za Iniciatívou za ženy vo verejnom priestore spolu s Adelou Zábražnou, Vandou Hlaváčkovou a Natáliou Heribanovou.

Ženy vo verejnom priestore

Aktivistky sa spolu s najstarším ženským spolkom Živena pokúšajú zviditeľniť ženy na verejných priestranstvách v Bratislave. V hlavnom meste je po ženách z viac ako 2200 ulíc pomenovaných iba 19, ženy nemajú žiadne námestie, ani žiadnu sochu.

„Zastupiteľom nestačila na pozitívne rozhodnutie ani ich vlastná anketa v novinách Ružinova, kde občania jasne rozhodli o návrhu ‚Námestie Živeny‘, ani naša petícia za tento názov, ktorú za 40 hodín podpísalo 747 občanov, väčšina z nich z Bratislavy,“ dodala Hudáčková, ktorá sa nedávno stala podpredsedníčkou Miestneho odboru Živena v Bratislave. Pracuje ako asistentka europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu).