Po rockovej ikone Janis Joplin je pomenovaná promenáda, renomovaná psychiatrička Lydia Sicher má svoju alej, meno prvej africkej nositeľke Nobelovej ceny za mier nesie Námestie Wangari Maathai.

Viedeň: Ulice nesú mená žien

Alej Barbara-Prammer, pomenovaná po prvej rakúskej predsedníčke Národnej rady Barbare Prammerovej (1954 až 2014), sa tiahne priamo cez štvrť „Am Seebogen“. O ulicu ďalej Ilse-Buck-Strasse pripomína legendárnu rozhlasovú moderátorku. Námestie na severnom brehu jazera je pomenované po slávnej architektke Zahe Hadid.

Alej Käthe-Recheis oceňuje rakúsku autorku kníh pre deti a mládež, cesta Trude-Mally zase viedenskú speváčku ľudových piesní. Detská hrdinka Pipi Dlhá Pančucha dostala poctu v podobe názvu parku „Pippi Langstrumpf park“. Nechýba ani Námestie Simone de Beauvoir nazvané na počesť francúzskej feministky, filozofky a spisovateľky.

Názvy ulíc mesta sú kolektívnou pamäťou,“ hovorí pre denník Die Presse mestský radca pre kultúru Andreas Mailath-Pokorny, ktorý inicioval projekt pomenovania mesta. "Je čas dať ženskej strane Viedne priestor, ktorý si zaslúži."

Aj keď je celkový pomer názvoslovia viedenských ulíc menami osôb stále veľmi nízky v neprospech žien, politika štvrte Seestadt sa stala dôležitým míľnikom pre odstránenie tejto nespravodlivosti. Viedeň má 4022 ulíc pomenovaných po mužoch a 519 ulíc s menami žien (údaj je z júla 2020).

Je to veľký nesúlad vzhľadom na rolu a významné úspechy Rakúšaniek aj celosvetovo známych žien.  Vďaka rozhodnutiu pomenovať novú štvrť výlučne po ženách sa tento nepomer vo Viedni zmenil - z 5 percent na 11 percent.

Názvy ulíc formujú identitu mesta

Názvy ulíc formujú identitu každého mesta a uchovávajú kolektívnu pamäť. Adresa je súčasťou identity aj každého obyvateľa mesta. Okrem mena, dátumu narodenia je adresa bydliska kľúčová identifikačná charakteristika. Používa sa pri všetkých úradných úkonoch, pri verejných službách, ale zároveň vyjadruje vzájomné vzťahy ľudí.

Ak je ulica pomenovaná po významnej osobnosti, jej život, dielo a odkaz sa stáva súčasťou našich každodenných životov a navždy sa zapíše do kolektívnej pamäte.

Význam adresy si dobre uvedomoval aj staviteľ novej mestskej štvrte a požiadal Viedenský inštitút pre sociálnu politiku, dokumentáciu  a metodológiu (WISDOM), aby navrhol stratégiu pre pomenovanie ulíc.

Expertná skupina z rôznych akademických oblastí prišla s priekopníckou myšlienkou, že všetky ulice budú pomenované po známych ženách zo šiestich oblastí života.  Prvých 22 ulíc dostalo svoje ženské názvy vo februári 2012.

Nová štvrť je ženská a smart

Nová mestská štvrť Aspern Seestadt vyrastá v severovýchodnej časti Viedne, v 22. obvode. Ide o jeden z najväčších inovatívnych urbanistických smart city projektov v Európe. Štvrť okolo umelého jazera na území bývalého letiska bude kompletne dokončená do roku 2030. Vtedy bude mať 20-tisíc obyvateľov a rovnaký počet pracovných miest.

V súčasnosti je zastavaná tretina celkovej plochy a už dnes ponúka mix moderného bývania, kancelárií, služieb, inovatívnych firiem i vzdelávacích inštitúcií. Nová mestská zóna tak spája aspekty, ktoré sa v iných lokalitách zvyčajne dostávajú do konfliktu: biznis a oddych, mesto a prírodu, ale aj kariéru a rodinu. Keďže ide o „mesto bez áut“, základným prvkom je množstvo zelene, cyklochodníky, ulice s malými obchodíkmi a všadeprítomné moderné technológie, typické pre smart city. Do centra Viedne je pritom dvadsať minút vďaka novej linke metra, postavenej už v roku 2013.