Bertu Solerovú, líderku kubánskeho opozičného hnutia Dámy v bielom (Damas de Blanco), a ďalšie tri ženy zatkli v nedeľu v kubánskej metropole Havana. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Solerovej manžela.

Pri kostole zatkli Dámy v bielom

Ženy boli zadržané približne o 11.00 h miestneho času (17.00 h SEČ) v okolí jedného z kostolov v Havane, napísala na svojej webovej stránke rozhlasová stanica RFI. Aktivistky neskôr plánovali uskutočniť v západnej časti mesta pochod na vyjadrenie podpory politickým väzňom.

Hnutie Dámy v bielom, ktoré tvoria manželky a ďalší rodinní príslušníci kubánskych politických väzňov, takéto pochody organizuje takmer každú nedeľu, pripomína AFP. Ďalšie dve zo zatknutých žien sú tiež členkami hnutia Dámy v bielom.

Protestovala matka 17-ročného chlapca

Štvrtá je matka 17-ročného mladíka, ktorý bol zadržaný za účasť na protestoch 11. júla 2021 a v súčasnosti čaká na súdny proces, píše RFI. Veľvyslanectvo Spojených štátov na Kube zadržanie týchto aktivistiek kritizovalo.

"Odsudzujeme zatknutie aktivistiek z hnutia Dámy v bielom i (zatknutie) matky jedného maloletého zadržaného, keď smerovali ku kostolu, aby sa nenásilne modlili za demonštrantov z 11. júla," uviedlo veľvyslanectvo na Twitteri.

Ambasáda žiada "okamžité prepustenie" zadržaných žien i všetkých politických väzňov na Kube.

Kubánci vyšli v nedeľu 11. júla do ulíc niekoľkých miest, predovšetkým v Havane a okolí. Počas týchto protestov prišla o život jedna osoba, desiatky utrpeli zranenia a úrady zadržali viac 1270 osôb, pripomína RFI. Z nich 727 ľudí je stále vo väzbe, píše RFI s odvolaním sa na ľudskoprávnu organizáciu Cubalex.

Politická opozícia je na Kube nezákonná a disidentov považujú za "žoldnierov" v službách Spojených štátov amerických, píše AFP.