Obyvatelia Kuby podporili v referende zlegalizovanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia a adopcie detí takýmito dvojicami, ako aj náhradné materstvo. Oznámili to v pondelok volební predstavitelia komunistickej krajiny. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.

Zákon na Kube prešiel

Nový zákon o rodine podporilo zhruba 66 percent voličov. Predsedníčka volebnej komisie Alina Balseirová v štátnej televízii uviedla, že predbežné výsledky naznačujú "nezvratný trend". "Zákon o rodine ľudia ratifikovali," povedala. 

Nová úprava nahradí zákon o rodine platný od roku 1975. Manželstvo definuje ako zväzok "dvoch ľudí" bez ohľadu na ich pohlavie. Adopcia by mala byť umožnená aj homosexuálnym párom a malo by sa uzákoniť náhradné materstvo bez finančnej kompenzácie. Zákon zároveň posilňuje práva detí, starších ľudí a zdravotne postihnutých.

Kubánsky prezident: Je to spravodlivý zákon

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel počas odovzdávania hlasu vo volebnej miestnosti v Havane označil novelu za "spravodlivý, potrebný, aktualizovaný a moderný zákon, ktorý obsahuje práva a záruky pre každého".

"Očakávam, že väčšina obyvateľov bude hlasovať 'áno'," povedal Díaz-Canel. "Ale bez ohľadu na to, či zvíťazí 'áno' alebo 'nie'... diskusia, ktorá prebehla, našej spoločnosti prospela."

Nový zákon o rodine podporovaný kubánskou vládou je jedným z najprogresívnejších v Latinskej Amerike, kde sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia legálne len v ôsmich ďalších krajinách.

Ide o prvé referendum o zmene zákona na Kube. Predchádzalo mu takmer 80.000 stretnutí s občanmi, ktorí podali 300.000 pripomienok. V referende mohlo hlasovať viac ako osem miliónov voličov vo veku od 16 rokov.