Novou líderkou britskej Konzervatívnej strany sa stala súčasná ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Zároveň bude aj premiérkou Spojeného kráľovstva. Výsledky hlasovania v pondelok oficiálne oznámil šéf parlamentného výboru Konzervatívnej strany Graham Brady. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice BBC.

Zvolili Trussovú

V dnešných voľbách Konzervatívnej strany zvíťazila nad bývalým šéfom rezortu financií Rishim Sunakom. Hlasovalo za ňu 81-tisíc hlasov členov strany, jej súper ich získal 60 tisíc hlasov. 

„Budem vládnuť konzervatívne. Presadím odvážny plán zníženia daní, ktorý prinesie rast našej ekonomike. Vyriešim krízu cien energií,“ vyhlásila. Sľúbila aj „veľké víťazstvo“ Konzervatívnej strany vo voľbách v roku 2024.

Trussová ako Thatcherová

Trussovú médiá prirovnávajú k bývalej železnej lady Margaret Thatcherovej. Okrem podobného politického programu sa občas štylizuje aj do jej podoby a bývalú premiérku dokonca stvárnila už v detstve pri školskej simulácii volieb. Pritom sama Trussová vzišla zo silne ľavicového prostredia a prakticky celý život sa postupne posúvala doprava.

Trussová je treťou ženou na poste premiérky. Éru žien v úrade britského premiéra začala práve Margaret Thatcherová, ktorá od mája 1979 do novembra 1990 trikrát vyhrala voľby. Bola známa tvrdou reformnou politikou a dokázala zlomiť moc odborov, ktoré ochromovali Britániu.

Druhou premiérkou bola Theresa Mayová, ktorej trojročný mandát od júla 2016 do júla 2019 bol poznačený neľahkým vyjednávaním o brexite.