Najmenej dôveryhodnou členkou vlády je ministerka Martina Šimkovičová (nominantka SNS), ktorá vedie rezort kultúry. Predbehla premiéra Roberta Fica na druhom mieste a ministra obrany Roberta Kaliňáka (obaja Smer).

Šimkovičova predbehla Fica aj Kaliňáka

Ako ukázal prieskum agentúry Focus pre reláciu TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom, Šimkovičovej neverí až 65 percent opýtaných. Premiérovi Ficovi neverí 64 percent opýtaných, ministrovi Kaliňákovi 63 percent respondentov. Zber dát prebiehal od 28. marca do 2. apríla na vzorke 1015 respondentov.

Šimkovičovej nedôverujú ani voliči a voličky koalície - nedôveruje jej 30 percent voličov Smeru, tretina voličov SNS a až 48 percent prívržencov Hlasu.

Petícia proti Šimkovičovej

Bývalý televízna moderátorka Martina Šimkovičová musela od volieb vysvetľovať viaceré kauzy a mnohé jej rozhodnutia kritizovala verejnosť i kultúrnu obec. V januári petíciu za jej odstúpenie podpísalo takmer 190-tisíc ľudí.

„Iniciátori a iniciátorky výzvy poukazujú na Šimkovičovej autoritárske praktiky pri vedení rezortu, netransparentnosť rozhodovacích procesov, absenciu diskusie s odbornou verejnosťou, ako i dátových analýz či chýbajúcu víziu, ku ktorej by mali jednotlivé kroky ministerstva viesť,“ uviedli na webovej stránke peticie.com.

Značná časť umelcov, umelkýň, verejnosti a odbornej obce ministerke vyčítajú, že “oficiálne komunikačné kanály ministerstva sa zneužívajú na šírenie zavádzajúcich, diskriminačných, homofóbnych a transfóbnych obsahov, čo je nielen za hranicou profesionálnej i ľudskej etiky, ale potenciálne tiež zákona.”