Plánované výstavy s LGBTI tematikou sa rušia, pretože nová ministerka kultúry Martina Šimkovičová dáva “hrubú červenú čiaru za LGBTI propagandou”. V statuse na sociálnej sieti to uviedla fotografka Dorota Holubová.

Fotografie LGBTI+ ľudí zakázali

Jej fotografie zo série Neskrývaná láska, ktorá zobrazuje LGBTI+ ľudí žijúcich na Slovensku mali byť súčasťou výstavy Historického múzea na Bratislavskom hrade, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum (SNM). Múzeum to popiera.

„SNM – Historické múzeum neviedlo oficiálnu komunikáciu s fotografkou Dorotou Holubovou o realizácii výstavy jej fotografií zo série Neskrývaná láska na Bratislavskom hrade. Výstava nie je zahrnutá vo výstavnom pláne SNM – Historického múzea na rok 2023, tzn., že ani nemohla byť cenzurovaná,“ uviedol riaditeľ SNM – Historického múzea Peter Barta pre aktuality.sk.

Dorota Holubová zverejnila jeden z emailov, ktoré viedla so zamestnankyňou múzea. “Čakala som ako dnes ako zareaguje ministerstvo kultúry a SNM Historické múzeum, cenzúru LGBTI projektov sa snažia ututlať a zo mňa spraviť klamárku. Oficiálne stanovisko do médií zo SNM bolo, že nikdy so mnou neviedli oficiálnu komunikáciu (vid printscreen z aktualít), tak tu je nech sa páči výberka z 27 emailov. Zamestnankyňa múzea nechce byť medializovaná, tak som sa rozhodla ju rešpektovať a jej meno a osobné veci sú vyčiernené,” uviedla.

Fotografka Holubová hovorí o cenzúre

Fotografka Dorota Holubová získala tento rok hlavnú cenu v súťaži Slovak Press Photo. Medzinárodná porota ocenila jej fotografiu z protestu za práva LGBTI ľudí krátko po teroristickom útoku na Zámockej ulici, pri ktorom zahynuli Juraj Vankulič a Matúš Horváth.

“Dnes prvýkrát cenzurovali moje fotky zo série Neskrývaná láska a zakázali ich vystaviť vo verejnoprávnej inštitúcií (lebo podľa novej ministerky kultúry ide o LGBTI+ propagandu). Je to zvláštny pocit, nie príliš príjemný, ale o tri týždne uzrie svetlo sveta moja prvá autorská kniha práve s touto sériou a keďže si knihu vydávam sama, tak mi to ministerka kultúry a ani nikto iný nemôže zakázať,” uviedla úspešná fotografka.

Šimkovičová a SNS proti LGBTI komunite 

Ministerstvo kultúry na otázky portálu aktuality.sk neodpovedalo. Bývalá moderátorka televízie Markíza Martina Šimkovičová sa ako poslankyňa za hnutie Sme rodina v roku 2017 na sociálnej sieti nevyberane vyjadrila k Dúhovému pridu.

„V latexe a náhubku žiaden rešpekt nezískate. Určite nie u konzervatívneho občana, ktorý vašu agendu neprijíma. Ani u mňa. Nechutnosťami predvádzanými na verejnosti len vyvolávate pohoršenie a negatívne emócie,“ napísala v statuse.

Šimkovičová sa stala ministerkou kultúry za Slovenskú národnú stranu (SNS), ktorá otvorene vystupuje proti LGBTI komunite. Predseda SNS Andrej Danko v diskusii RTVS pred septembrovými voľbami povedal, že sexuálna orientácia nie je základné ľudské právo a vyslovil sa proti šíreniu „LGBTI ideológie“ na školách.