Prezidentkou Maďarska v nadchádzajúcom päťročnom období bude nominantka vládneho bloku Fidesz-KDNP Katalin Nováková, rozhodli vo štvrtok v Budapešti poslanci Národného zhromaždenia. V tajnom hlasovaní ju podporilo 137 poslancov Fidesz-KDNP. Nováková je prvou ženou na čele Maďarska.

Kandidáta opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko Pétera Rónu volilo 51 poslancov. Poslanci opozície na vyhlásenie výsledkov volieb prezidenta neprišli do rokovacej sály. Novej prezidentke zablahoželal aj Róna. Úrad od súčasného prezidenta Jánosa Ádera prevezme nová hlava štátu 10. mája.

Katalin Nováková (44), ktorá po zvolení zložila slávnostný sľub, sa stala najmladšou prezidentkou v rámci Európskej únie. Vo svojom prejave pred poslancami Nováková zdôraznila, že vojnu, ktorá zúri na Ukrajine, nemožno ničím ospravedlniť.

"Nenechajme, aby s našimi životmi hrali ruskú ruletu," povedala a dodala, že úlohou Maďarska je postarať sa o utečencov a zachovať maďarskú menšinu žijúcu v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti.

Nováková vyhlásila, že bude pracovať na zachovaní súčasného právneho poriadku a ústavy, čo je podľa pozorovateľov odkaz pre opozíciu pre prípad jej víťazstva v aprílových parlamentných voľbách. Oznámila tiež, že jej prvá oficiálna zahraničná cesta povedie do Varšavy.

Katalin Nováková - životopis

Katalin Éva Veresné Nováková sa narodila 6. septembra 1977 v Segedíne. Ekonómiu vyštudovala na Korvínovej univerzite v Budapešti a právo na univerzite v rodnom meste. Absolvovala aj študijný pobyt na francúzskej univerzite Paris Nanterre.

V období prvej vlády premiéra Viktora Orbána začala v roku 2001 pracovať na ministerstve zahraničných vecí, špecializovala sa na záležitosti Európskej únie. Od roku 2010 pôsobila ako ministerská poradkyňa a o dva roky neskôr sa stala šéfkou oddelenia na ministerstve ľudských zdrojov. V tomto rezorte pôsobila od roku 2014 aj ako štátna tajomníčka pre rodinu a záležitosti mládeže.

Od októbra 2020 do decembra 2021 pôsobila na poste ministerky pre záležitosti rodiny. "Ako ministerka pre záležitosti rodiny bola tvárou politiky Viktora Orbána," pripomenula v tejto súvislosti agentúra DPA.

Najvplyvnejšia žena v maďarskej politike

V roku 2017 sa stala podpredsedníčkou vládnej strany Fidesz. Do poslaneckých lavíc maďarského parlamentu si Katalin Nováková zasadla v roku 2018. Pôsobila aj ako podpredsedníčka Medzinárodnej ženskej demokratickej únie (IWDU). V decembri 2021 nominovala strana Fidesz Katalin Novákovú ako kandidátku na novú prezidentku Maďarska.

"Reprezentovať Maďarsko, slúžiť celému maďarskému národu – na túto náročnú úlohu sa pripravujem s vierou, dušou a srdcom," napísala v reakcii na Facebooku po prijatí kandidatúry Katalin Nováková, ktorú magazín Forbes v roku 2020 označil za najvplyvnejšiu ženu v maďarskom verejnom živote.

Katalin Nováková je vydatá a je matkou troch detí.