Poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková (29 prišla týždeň po pôrode do práce. Napriek komplikáciám pri pôrode prišla, aby hlasovala proti novele zákona, ktorá by sprísnila interrupcie na Slovensku.

Marcinková: Uráža ma, ak niekto hovorí, že som za potraty

Dnes je to týždeň čo som mamou. Veľkú časť toho týždňa som preležala. Pôrod som nezvládla tak idylicky, ako som si vysnívala, ale ten boj stál za to. Nič krajšie, ako posledných sedem dní, ma v živote nestretlo. Preto ma veľmi uráža, keď mi niekto vkladá do úst, že som za potraty. A tiež ma uráža, keď to hovorí o ďalších ženách, ktoré sa v týchto dňoch bijú proti nezmyselnému zákonu pani Záborskej,” napísala na sociálnej sieti.

Novela zákona ako ju navrhuje Anna Záborská (OĽANO) sa v júli dostala do druhého čítania. Mení názov umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zavádza potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Predlžuje tiež lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín a zakazuje reklamu na interrupcie.

Hlasovať sa bude dnes

“Aby bolo navždy jasné, neexistuje skupina politikov, ktorá by bola za potraty. Ani tí najliberálnejší to určite nie sú, to vám garantujem. Všetkým rozumným ľuďom ide o to, aby sa ženy v ťažkých životných situáciach na Slovensku, nemuseli k takémuto rozhodnutiu prikloniť. Ale cesta k tomu nevedie cez kontroverznú zmenu zákona, zákazy, príkazy, obmedzenia ľudských práv,” napísala Marcinková.

“Preto som dnes vstala z postele, a aj keď veľmi nerada, odišla do práce od mojej len týždňovej dcérky. Srdce mi z toho puká. Ale dnes viac ako kedykoľvek predtým chcem prispieť k tomu, že naši najmenší budú žiť v modernej krajine, kde sa takéto citlivé témy nebudú zneužívať na politickú agendu, ale ostanú v rukách odborníkov na zdravotnú a sociálnu pomoc. Také Slovensko želám mojej dcérke, aj ďalším jej rovesníkom, a o také sa budem ďalej snažiť,” dodala Marcinková. 

V diskusii k novele zákona v utorok vystúpilo vyše 20 rečníkov. Pozmeňujúce návrhy v pléne predložila Záborská aj Cigániková. O zmenách v potratovej legislatíve poslanci Národnej rady (NR) SR sa napokon v utorok nehlasovalo. Plénum totiž viackrát nebolo uznášaniaschopné. Hlasovať sa bude dnes.