O novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý by sprísnil prístup ženám k interrupciám, bude parlament hlasovať až na októbrovej schôdzi. Podľa agentúry SITA to oznámil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Vyhlásil to potom, čo parlament nebol dvakrát uznášaniaschopný. V utorok neskoro večer nebola NR SR uznášaniaschopná štyrikrát a po 6 hodinách rozpravy k novele zákona nemohla hlasovať.

Poslanci a poslankyne odmietli hlasovať

Pri hlasovaní o skrátení lehoty pre rozhodnutie o pozmeňujúcich návrhoch k novele totiž viacerí poslanci a poslankyne vytiahli kartičky z hlasovacieho zariadenia. Šeliga zároveň ukončil 12. schôdzu parlamentu.

“NR SR preložila hlasovanie o Záborskej zákone na október. Stalo sa tak po tom, čo celá SaS, časť Za ľudí a opozícia sa niekoľkokrát nezaprezentovali a parlament nebol uznášaniaschopný. Ďakujeme poslankyniam a poslancom , ktoré chránili reprodukčné práva žien,” uviedla na sociálnej sieti feministická organizácia Možnosť voľby. 

Kritika koalície

Novela zákona ako ju navrhuje Anna Záborská (OĽANO) sa v júli dostala do druhého čítania. Mení názov umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zavádza potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Predlžuje tiež lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín a zakazuje reklamu na interrupcie.

Novela má svojich kritikov nielen v opozícii, ale aj v koalícii. Vyslúžila si tiež veľkú kritiku ženských organizácií, podľa ktorých ohrozuje bezpečný prístup žien k interrupciám a sťažuje im rozhodnutie.