Zdravý marhuľový dezert je nielen chutný, ale obsahuje kyselinu listovú, pantoténovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy starnutia a uľahčujú regeneráciu buniek. Skúste jeden z našich receptov z marhúľ.

Zdravý marhuľový dezert, fotorecept kliknite

Neboli mojou najväčšou láskou v Poľsku, ale zrejme preto že tie, ktoré tam rastú nie sú až tak zrelé ako tie na Slovensku. Marhule. Lekváriky rovno zo stromu! Slnečné, sladké, chutné ako nič iné na svete.

A preto sa niet čo čudovať, že sa viacerí snažia toto slnko zavrieť do pohára. Aj ja som tento rok robila marhuľový lekvár a tak vznikol môj nový nápad na slnečný dezert.

Vyskúšajte aj recept na vynikajúci cheesecake tvarohový s ovocím

 

 

Zdravý marhuľový dezert - postup receptu

  1. Nebudem Vám ponúkať recept na lekvár, lebo ten asi každý varí podľa vyskúšaných receptúr (ja pridávam len trstinový cukor). Keď mi v hrnci zostal lekvár a zistila som, že už nemám prázdne poháre, tak mi prišlo na um, že zvyšok môžem použiť ako sladkosť na ďalší deň.
  2. Pridala som doň dve lyžičky semienok Chia, zamiešala a preliala do nádobky a dala do chladničky. Ďalší deň, keď hmota zhustla, som pridala len biely jogurt.
  3. A tak vznikol veľmi zdravý dezert z marhúľ, ktoré obsahujú kyselinu listovú, pantoténovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy starnutia a uľahčujú regeneráciu buniek. Zlepšujú náladu a odstraňujú únavu a poruchy sústredenia.

Podporujú imunitný systém buniek a chránia ich pred vplyvom voľných radikálov. Urýchľujú tvorbu buniek a pomáhajú regulovať krvný tlak. Sú výborným zdrojom železa a majú priaznivý vplyv na sliznicu pľúc silných fajčiarov.

 

 

Marhuľový dezert, zdravý recept. Foto - Malgorzata Wojcieszynska

 

Zdravý marhuľový dezert, chutný recept

O semienkach chia a ich účinkoch vedeli už starí obyvatelia Latinskej a Strednej Ameriky. Na Slovensku sú známe len niekoľko rokov.

Podporujú zdravie srdca a cievneho systému, upravujú krvný tlak, znižujú hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, stabilizujú hladinu cukru v krvi, detoxikujú organizmus, pomáhajú v boji proti Alzheimerovej chorobe.

A to nie je všetko. Podporujú aj dobrú náladu, koncentráciu a pamäť, dodávajú telu energiu. Tak čo poviete? Skvelá kombinácia, nie?

 

 

Skúste aj recept na jogurtový koláč s ovocím, ktorý zmizne rýchlo