Dlhoročná televízna moderátorka a politička Martina Šimkovičová vo svojom statuse po zverejnení nominácie na post ministerky kultúry vyzvala slovenskú spoločnosť, aby sa medzi sebou nehádala.

“Som presvedčená, že hádky pramenia z nedorozumenia a z nerešpektovania. Som pripravená diskutovať a konať tak, aby dochádzalo k vzájomnému pochopeniu a rešpektu. Považujem to za základný stavebný kameň kultúry spoločnosti,” napísala na facebooku.

Martina Šimkovičová však k pochopeniu a rešpektu neprispievala ani ako moderátorka, ani ako politička.

Šimkovičová o utečencoch a LGBTI

Dlhoročnú moderátorku najprv športového, potom večerného spravodajstva, či relácie Reflex Špeciál, z televízie Markíza po 18 rokoch vyhodili, keď sa v čase migračnej krízy na sociálnej sieti pustila do utečencov.

„Už idú. Pripravte im nejaké ubytovanie, plnú penziu, vreckové a vyfešákujte dcérenky, nech sa u nás nenudia. Ešte taká poznámka… kde majú ženy a deti?“

Po utečencoch zacielila na LGBTI komunitu, keď v roku 2017 opäť na sociálnej sieti okomentovala Dúhový pride. „V latexe a náhubku žiaden rešpekt nezískate. Určite nie u konzervatívneho občana, ktorý vašu agendu neprijíma. Ani u mňa. Nechutnosťami predvádzanými na verejnosti len vyvolávate pohoršenie a negatívne emócie,“ napísala v statuse.

Moderátori Markízy Pavel Bruchala a Martina Šimkovičová.  Foto - archív ZVM

To už nebola moderátorkou Markízy, ale poslankyňou za hnutie Sme rodina. Do politiky ju stiahol Boris Kollár, ktorému sa páčilo jej “protiimigrantské naladenie.”

Po dvoch mesiacoch v parlamente, kde pôsobila vo výbore pre ľudské práva a práva menšín, klub Sme rodina opustila, ale odmietla sa vzdať mandátu. S Rastislavom Holúbekom a Petrom Marčekom ďalej pôsobili ako nezávislí. Vlastné návrhy zákonov nepredkladala, v pléne ju veľmi počuť nebolo. Ako nezávislá hlasovala najviac za zákony koalície Smer, SNS a Most-Híd.

Šimkovičová ako moderátorka televízie Slovan

Jej druhý pokus dostať sa do parlamentu na kandidátke Hlas ľudu nevyšiel, strana dostala necelých 2000 hlasov. A tak sa opäť vrátila do médií - moderovala v internetovej televízii Slovan, ktorú odborníci a odborníčky označujú za dezinformačnú a proruskú.

“V čase silnej informačnej cenzúry som prijala prácu v súkromnej televízii s úmyslom objektívne vyvážiť informačnú nevyrovnanosť. Akúkoľvek spojitosť s nálepkou dezinformátora z hĺbky duše odmietam. Prepáčte mi, ale vnímam to ako hlboké nedorozumenie,” napísala k tomu v statuse k nominácii na ministerku.

Televíziu založil ortopéd Peter Kotlár, ktorý sa po voľbách dostal do NR SR ako poslanec SNS. "Za tri roky našej činnosti v TV Slovan sa zúčastňovali diskusii prevažne ľudia okolo Republiky, okolo Kotlebovcov, Život - Národná strana, Smer, SNS a všetci tí, ktorí neoznačili naše médium za dezinformačnú scénu," zhodnotil televíziu pred septembrovými voľbami podľa portálu omediach.sk.

Bude Šimkovičová ministerkou kultúry?

Martina Šimkovičová získala za hnutie Sme rodina vo voľbách 2016 takmer 39-tisíc preferenčných hlasov, za SNS v septembrových voľbách 2023 viac ako 27-tisíc. Je nominovaná na post ministerky kultúry a snaží sa komunikovať veľmi zmierlivo.

“Ak by sme nateraz dokázali odhodiť predsudky za hlavu a nechali ma naplno pracovať, rada budem čeliť objektívnej konštruktívnej kritike mojej práce v budúcnosti,” napísala v statuse.

Ešte štyri dni dozadu (15.10.2023) v relácii na televízii Slovan sa však vyhrážala moderátorovi relácie RTVS, ktorý televíziu Slovan označil za proruskú.

“Vzniká tu obrovský otáznik, odkiaľ berie tento človek túto istotu a ja si budem pýtať dôkaz, a keď mi nedáte dôkaz, potom asi prídu trestné oznámenia, môžeme sa hrať hru na trestné oznámenia,“ pohrozila podľa aktuality.sk budúca ministerka kultúry Martina Šimkovičová moderátorovi Marekovi Makarovi.