Medzinárodný deň sestier spríjemnilo v stredu sestrám vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline raňajšie vystúpenie zdravotných klaunov, káva z pojazdnej kaviarne a zverejnenie koláže fotografií sestier. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Podľa vedúcej odboru ošetrovateľskej starostlivosti žilinskej nemocnice Gabriely Tvrdej sa počas minulého týždňa do fotenia zapojilo necelých 300 sestier. Jedinečnú koláž zverejnili na prízemí hlavnej budovy polikliniky.

Medzinárodný deň sestier 2021

"Hlavnou myšlienkou bolo prostredníctvom množstva výnimočných tvárí a osobností ukázať jeden silný a úžasný celok, ktorý v našej nemocnici sestry spoločne vytvárajú. Sú nosným pilierom každého zdravotníckeho zariadenia, jeho neodmysliteľnou súčasťou, bez ktorej by sme nemohli poskytovať plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť. Sú to ženy a zároveň muži, ktorí odborne, obetavo, láskavo a s nasadením pomáhajú, starajú sa o telo i dušu pacientov," uviedla Tvrdá.

"Je nám ľúto, že stále nemôžeme zorganizovať väčšie podujatie, ako bývalo zvykom. A osobne sa poďakovať kolegyniam a kolegom za mesiace nesmierne náročnej, psychicky aj fyzicky vyčerpávajúcej práce, ktoré majú za sebou. Rozhodli sme sa preto vyjadriť im našu úctu a vďaku trochu iným spôsobom a zorganizovali sme niekoľko malých prekvapení," priblížil v mene Rady riaditeľov FNsP Žilina jej medicínsky riaditeľ Igor Bízik. Vo FNsP v Žiline pracuje 662 sestier, 33 pôrodných asistentiek a 111 zdravotníckych asistentov.

"Úprimne ďakujeme všetkým kolegyniam a kolegom, pre ktorých je táto práca poslaním a vďaka ktorým môžeme v žilinskej nemocnici pomáhať pacientom. Veríme, že napriek únave a vyčerpaniu sa nám podarí nájsť novú energiu a pokračovať v tejto náročnej práci. Sme hrdí na všetky naše sestry, pôrodné asistentky a zdravotníckych asistentov, bez ktorých by to nefungovalo. Ďakujeme," dodal medicínsky riaditeľ FNsP Žilina.

Zdravotné sestry na Slovensku 

Medzinárodný deň sestier, ktorý pripadá na 12. mája, sa na svete slávi ako spomienka na narodenie priekopníčky ošetrovateľstva a sesterského povolania Florence Nightingalovej z Veľkej Británie. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSAPA) si zvyčajne pripomína Medzinárodný deň sestier seminárom.

Zároveň sa 12. máj stal príležitosťou, keď sa sestrám udeľuje cena Biele srdce. Za symbol sestier bolo srdce bielej farby oficiálne vybrané v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier.