V Nemocnici sv. Michala končia koncom decembra námestníčka pre ošetrovateľstvo Mária Idešicová a vedúca sestra. Uviedol to portál pluska.sk.

Ministerstvo vnútra, pod ktoré nemocnica patrí, ako dôvod uviedlo manažérske procesy. Odmietlo, že dôvodom je kauza s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Mária Idešicová to odmieta. „Bola som osobne upovedomená generálnym riaditeľom, že som sklamala jeho dôveru, keďže som sa podľa jeho názoru nemala postaviť na stranu sestier,“ povedala pre portál tvnoviny.sk.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) tieto informácie odmieta. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti.

"Žiadna sestrička, ktorá sa o mňa starala, ktorá ma ošetrovala počas mojej hospitalizácie nebola prepustená a nebolo jej v žiadnom prípade siahnuté na prémie a odmeny," vyhlásil Kollár. O riadnom vyplatení prémií bol podľa svojich slov uistený pri odchode aj vedením nemocnice.

Idešicová: Nemala som sa zastať sestier

„V danej situácii bolo generálnym riaditeľom nástojčivo požadované, aby som ako námestníčka bezvýhradne stála na jeho strane a nie na strane podriadených sestier,“ vysvetľuje Idešicová.

„Po zreteľnom a asertívnom objasnení môjho postoja chrániaceho podriadené sestry, mi v rozhovore medzi štyrmi očami generálny riaditeľ oznámil, že ku mne ako k námestníčke už nemá dôveru a preto nevidí dôvod na moje ďalšie zotrvanie v tejto funkcii, pričom súčasne dodal, že si nevie predstaviť moje zaradenie na inej pozícii,“ dodala odchádzajúca námestníčka.

Podľa ministerstva vnútra, pod ktoré nemocnica patrí, námestníčka nebola vyhodená, ale odvolaná a ponúkli jej iné pracovné pozície. Ona tvrdí, že iné ponuky nedostala. Idešicová v nemocnici pracovala 35 rokov, doposiaľ na ňu neboli podané žiadne sťažnosti.

Okrem Idešicovej po konfliktoch predsedu parlamentu so sestričkami končí aj vedúca sestra.

Kollár, priateľky a čaj

Kollára mali počas jeho pobybu v nemocnic po dopravnej nehode navštevovať jeho priateľky a rodina, hoci návštevy v čase pandémie nie sú povolené. Medzi priateľkami a zdravotnými sestrami došlo ku konfliktom, keď odmietali variť pacientovi čaj a robiť činnosti, ktoré nemajú v popise práce. 

Po incidente sa malo vedenie nemocnice dvom sestričkám vyhrážať a siahnuť im na odmeny, riaditeľ nemocnice Branislav Delej to následne spochybňoval.

Sestričiek sa vtedy zastala prezidentka Zuzana Čaputová, verejnosť aj viacero politikov. Na ich stranu sa postavila aj námestníčka Idešicová.

„Osobne som sa ako námestníčka postavila na stranu sestier, ktoré poskytovali pánovi Borisovi Kollárovi počas celého pobytu v nemocnici veľmi kvalitnú starostlivosť, pretože z môjho profesionálneho hľadiska neporušili žiadnu povinnosť, svoju prácu vykonávajú empaticky a na profesionálnej odbornej úrovni, kde doposiaľ neboli na ich prácu podané žiadne sťažnosti, ale práve naopak, z viacerých strán dostávali samé pochvaly,“ povedala Idešicová pre tvnoviny.sk